Nie tylko A1. Minister będzie mógł znieść opłaty na autostradach przy dużym ruchu

Pieniądze

TVN24 BiSDarmowy ruch nie tylko na A1

Sejm przyjął dzisiaj nowelizację ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Zapewnia ona ministrowi infrastruktury i rozwoju możliwość szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa na autostradach. Umożliwia m.in. odstąpienie od poboru opłat w sytuacji dużego natężenia ruchu. Ustawa została przyjęta przez rząd i parlament w ekspresowym tempie.

Za przyjęciem noweli w Sejmie głosowało 420 posłów, 5 było przeciw, a 6 wstrzymało się.

Do wprowadzenia zmian w życie potrzeba jeszcze stanowiska Senatu, który w czwartek rozszerzył porządek posiedzenia o nowelizację ustawy. Nowelizacja ustawy zakłada możliwość odstąpienia od pobierania opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad w sytuacjach zwiększonego natężenia ruchu drogowego. Została przyjęta w ekspresowym tempie - w środę projekt noweli zaakceptował rząd, a w czwartek w godzinach południowych przegłosował Sejm. Doskonale tempo uchwalania ustawy pokazuje strona Sejmu.

Kilkanaście godzin i ustawa przyjętasejm.gov.pl

Na szybkie tempo uchwalania projektu zwrócili uwagę też dziennikarze. Oto jeden z wpisów na portalu społecznościowym.

Twitter dziennikarza Tomasza Skoregotwiter.com

Założenia

Rząd przyjął to rozwiązanie w środę. Projekt od razu trafił do Sejmu. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski przedstawiając w nocy posłom propozycję mówił, że ma poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego, szczególnie w przypadku zwiększenia jego natężenia. Projekt umożliwia odstąpienie przez zarządców dróg od poboru opłat za przejazd autostradą lub jej odcinkiem. - Projekt ustawy przewiduje dodanie upoważnienia ustawowego, zgodnie z którym minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, w odniesieniu do GDDKiA, sposób ustalania wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wystąpienia zdarzenia zmniejszającego stopień tego bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę porę dnia, kategorię dnia, porę roku i płynność ruchu - napisano w uzasadnieniu. Jak mówiła po środowym posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz, przepisy te mają zapewnić ministrowi infrastruktury i rozwoju możliwość szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa na autostradach. Chodzi m.in. o możliwość otwierania bramek w sytuacji dużego natężenia ruchu.

Koszt zwolnienia

Zmiany w ustawie o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym to element tzw. trójpaku drogowego, na który składają się także rozwiązania legislacyjne dotyczące programów: likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach oraz rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Kopacz zapowiedziała, że również tymi dwoma sprawami parlament zajmie się jeszcze przed wakacjami. Premier zapowiedziała też, że 26 czerwca od godz. 16 będzie możliwość podnoszenia bramek na autostradzie A1 na odcinku Gdańsk - Toruń, jeśli natężenie ruchu będzie duże. Rozwiązanie będzie obowiązywać w wakacyjne weekendy. Według zaprezentowanych w środę szacunków minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak, koszt zwolnienia użytkowników A1 z opłat może wynieść maksimum 40 mln zł. W związku z tym rząd zdecydował o przekazaniu Krajowemu Funduszowi Drogowemu 50 mln zł na pokrycie strat spowodowanych zawieszeniem opłat za przejazdy autostradą A1 w weekendy wakacyjne. - W ubiegłym roku cztery weekendy sierpniowe kosztowały kilkanaście milionów złotych; szacujemy w tym roku, że koszt może być ponad dwukrotnie wyższy z uwagi na to, że w stosunku do ruchu z ubiegłego roku, na podstawie pierwszych miesięcy pierwszego półrocza tego roku, mamy wzrosty ruchu momentami o 15-20 proc. W związku z tym ta rekompensata za utratę przychodów będzie musiała być stosowanie większa - powiedziała minister.

Apel o zniżki

W ubiegłym roku rząd w okresie wakacyjnym i w długie weekendy z powodu tworzenia się wielokilometrowych korków w okolicach punktów poboru opłat zdecydował o bezpłatnym przejeździe A1 w sierpniowe weekendy. W lipcu 2014 r. średnie dobowe natężenie ruchu na autostradzie wyniosło 54,5 tys. pojazdów, podczas gdy średnie natężenie dobowe w ubiegłym roku - 37 tys. Rekordowa liczba aut, ponad 93 tys., przejechała autostradą A1 w niedzielę 17 sierpnia. W czwartek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował z kolei do prezesów zarządzających autostradami w Polsce o zapewnienie zniżek dla rodzin wielodzietnych. - Ulgi na tańsze przejazdy autostradą przyznawane na bramkach w znaczący sposób przyczyniłyby się do obniżenia kosztów podróży dużych rodzin. Dzięki państwa wsparciu możemy sprawić, że wakacje rodzin wielodzietnych nie będą tak obciążającym kosztem – podkreślał minister cytowany w komunikacie resortu.

Nie tylko A1. Minister będzie mógł znieść opłaty na autostradach przy dużym ruchutvn24

Autor: mb,mn / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań