Pieniądze

Bankomat nie wypłacił pieniędzy? Krok po kroku wyjaśniamy, co zrobić

Pieniądze

Problemy z wypłatą pieniędzy z bankomatów
tvn24Problemy z wypłatą pieniędzy z bankomatów

Padłeś ofiarą uszkodzonego bankomatu? Pieniądze nie zostały wypłacone? Wiele osób w ostatni czwartek skarżyło się na problemy z wypłatą gotówki. Poniżej w kilku krokach podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji.

1. Reklamacja

Klienci we wpisach na portalach społecznościowych wskazywali, że zdarzały się sytuacje, w których bankomat nie wypłacił im żądanej kwoty, a mimo tego została ona zaksięgowana na koncie.

W takiej sytuacji należy pamiętać, że to właśnie nasz bank, a nie operator maszyn (np. Euronet), będzie dla nas pierwszą instancją do kontaktu. Ważne, aby wcześniej spisać numer bankomatu oraz zapisać datę i godzinę zdarzenia.

Dalej składamy reklamację w banku. Dlaczego w nim? Bo to właśnie z nim mamy podpisaną umowę, a nie z Euronetem. Bank niejako w naszym imieniu rozpoczyna procedurę reklamacyjną u operatora maszyn.

2. Jakie dane

Reklamację należy zgłosić pisemnie na udostępnionym przez nasz bank formularzu. Takie pismo powinno zawierać m.in. dane posiadacza rachunku, datę zdarzenia i opis zgłaszanych zastrzeżeń lub niezgodności.

Po otrzymaniu reklamacji od naszego banku operator bankomatu sprawdzi tzw. logi oraz ewentualną nadwyżkę gotówki w bankomacie. Będzie w stanie zweryfikować, przy której wypłacie mogło dojść do problemów technicznych, co pozwala wykryć elektroniczny monitoring transakcji.

Jeżeli nadwyżka wystąpi, operator przekaże pieniądze do banku, wydawcy naszej karty. Następnie trafią one na nasze konto.

3. Reakcja banku

W niektórych sytuacjach reklamacja nie będzie jednak wymagana. Tak będzie choćby w przypadku klientów mBanku czy Eurobanku, którzy padli ofiarami kilkugodzinnej awarii Euronetu w czwartek.

Pierwszy z banków zapewnił, że nieprawidłowo zaksięgowane środki wrócą na konta w sobotę. "Zablokowane pieniądze powinny być dostępne w sobotę (12.11.2016 r.)" - czytamy w komunikacie na stronie.

4. Obsługiwane karty

Nie wiemy, ilu klientów bankomatów dotyczy czwartkowa awaria, jak się jednak okazuje, sporo banków korzysta z urządzeń należących do Euronetu. Wypłatę gotówki w bankomatach tego operatora można zrealizować bowiem w 5800 punktach w całej Polsce.

Urządzenia dostępne są m.in. w kinach, restauracjach, budynkach biurowych, na stacjach benzynowych, na przystankach tramwajowych oraz na stacjach metra, a także w oddziałach niektórych banków.

Bankomaty obsługują karty, które posiadają jedną z niżej wymienionych oznaczeń: Visa, Visa Electron, Plus, MasterCard, JCB, Cirrus, Maestro, Diners Club, American Express, PolCard, V PAY lub China Union Pay.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości