Przegląd prasy: Banki sięgają do kieszeni klientów. "Starają się zasypać wyrwę"

Pieniądze

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/4

Niższe oprocentowanie lokat, a wyższe kredytów, do tego większe opłaty i prowizje - to recepta na poprawę wyników. Dzięki temu banki z Giełdy Papierów Wartościowych zarobiły w trzecim kwartale ponad 3,2 mld zł - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

"Dziesięć największych giełdowych banków w trzecim kwartale tego roku zarobiło łącznie 3,25 mld zł, czyli o 23 proc. więcej niż rok temu i o 4 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. To jeden z najlepszych kwartalnych wyników w ostatnich latach" - czytamy.

Jakie prognozy

"Niższymi zyskami z lokat i większymi marżami kredytów banki starają się zasypać wyrwę w ich zyskach, jaką spowodował nowy podatek (bankowy - red.)" - mówi "Rz" jeden z bankowców pragnących zachować anonimowość.

"Przez podatek zysk sektora jest o jedną piątą niższy, niż byłby bez niego" - czytamy. Według gazety "w całym roku sektor może zarobić netto 14,2 mld zł. W 2016 roku było to 13,9 mld zł, ale wtedy dodatkowo pomogła jednorazowa transakcja z Visą, która przyniosła dodatkowe 1,6 mld zł zysku netto".

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock