Banki nas łupią, rosną opłaty za prowadzenie konta

TVN24 Biznes

ShutterstockOpłaty za prowadzenie konta rosną

Od grudnia 2014 r. do końca czerwca 2015 r. średnia miesięczna opłata za prowadzenie konta bankowego wzrosła prawie o 24 proc. - wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego, który cytuje „Gazeta Polska codziennie”.

Banki podnoszą ceny niemal za wszystkie swoje usługi – czytamy.

Zdaniem cytowanych przez gazetę analityków firmy doradczej BCG, wynika to z faktu dramatycznych spadków dochodów banków.

"Analiza opłat za prowadzenie konta i opłat za użytkowanie karty debetowej w I półroczu 2015 r pokazuje, że wzrosły one w stosunku do II półrocza 2014 r. prawie o jedną czwartą w przypadku konta (23,94 proc.) i ponad jedną trzecią w przypadku opłaty za użytkowanie karty debetowej (38,43 proc.)" - czytamy w raporcie.

Gdzie najwięcej?

Najwięcej, bo o ponad 38 proc. zdrożały opłaty za użytkowanie kart debetowych, za pomocą których wypłacamy pieniądze w bankomatach i płacimy w sklepach. I to nie koniec podwyżek. Np. w najbliższym czasie PKO BP zapowiada kolejne zmiany w swoich cennikach. Jednak jak zaznacza bank, zmienią się opłaty tylko dla klientów firmowych (małe i średnie przedsiębiorstwa). Banki zarabiają na Polakach 15 mld zł rocznie. Mamy jedne z najwyższych opłat bankowych w Europie – czytamy w „Gazecie Polskiej codziennie”.

Autor: mn / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock