Bank Światowy przekaże Ukrainie nawet 2 mld dolarów. Dla biednych i na reformy

ShutterstockPrzekazane środki będą miały formę różnych instrumentów finansowych

Bank Światowy poinformował w czwartek, że w 2015 roku przekaże Ukrainie do 2 mld dolarów, przeznaczonych przede wszystkim na ochronę uboższych warstw społeczeństwa, wspieranie reform - głównie w sektorach gazowniczym i bankowym - oraz walkę z korupcją.

- Mamy nadzieję, że dzisiejsze porozumienie z Mińska i porozumienie Międzynarodowego Funduszu Walutowego z Ukrainą utorują drogę do bardziej stabilnych warunków gospodarczych i rozwojowych z korzyścią dla ludności Ukrainy. Dzisiaj ogłaszam, że Bank Światowy jest gotów przekazać w 2015 roku do 2 mld dolarów na wsparcie ludności Ukrainy w obliczu obecnych wyzwań gospodarczych, finansowych i geopolitycznych. Jest życiowo ważne, by Ukraina szybko podjęła rozległe reformy - oświadczył prezes Banku Światowego Jim Yong Kim.

Na reformy i inwestycje

Jak informuje komunikat Banku, jego program pomocy dla Ukrainy na bieżący rok obejmuje między innymi istotne wsparcie budżetowe dla reform i szeregu projektów inwestycyjnych mających za cel poprawę jakości usług świadczonych przez służbę zdrowia i infrastrukturę publiczną.

Przekazane środki będą miały formę różnych instrumentów finansowych.

Od czasu uzyskania w 1992 roku członkostwa Banku Światowego Ukraina otrzymała od niego łącznie ponad 9 mld dolarów na 45 projektów i programów.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości