TVN24 Biznes | Pieniądze

Ugody z frankowiczami. Bank Millennium dogaduje się na własnych zasadach

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
Rzeczpospolita, TVN24 Biznes, PAP
SN nie podjął decyzji w sprawie kredytów frankowych
SN nie podjął decyzji w sprawie kredytów frankowychTVN24
wideo 2/5
TVN24SN nie podjął decyzji w sprawie kredytów frankowych

Bank Millennium zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami. Bank nie uruchomił programu porozumień z kredytobiorcami na zasadach proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, zamiast tego próbuje dogadać się z nimi na własnych zasadach - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". PKO Bank Polski zapowiadał wcześniej, że pod koniec września chce zaproponować na szeroką skalę proces ugód.

"Rz" podaje, że ugody dotyczą około 8 proc. kredytów frankowych w Banku Millennium. Bank zapewnia, że kontynuuje rozmowy z kredytobiorcami w tej sprawie, a proponowane przez Millennium warunki ugód różnią się od tych sugerowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bank Millennium - frankowicze

Gazeta wskazuje, że są one mniej korzystne dla klientów, bo kurs przewalutowania nie jest tak niski, a w dodatku rozliczenie dotyczy jedynie przyszłości. Z kolei model KNF przelicza kredyt tak, jakby od początku był złotowym, a w dodatku bardziej zmniejsza saldo kredytu pozostające do spłaty (przez co jest bardziej kosztowne dla branży).

CHF/PLN

"Jeszcze większe korzyści finansowe przynieść klientom może unieważnienie umowy przez sąd. Czemu więc klienci decydują się na ugody według zasad Millennium? Przemawia do nich reguła: 'lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu'. Millennium nie uruchomiło powszechnego programu porozumień według planu KNF, deklaruje jedynie, że analizuje sprawę" - czytamy. "Rz" wskazuje, że z kolei procesy sądowe są czasochłonne, kosztowne i nie dają gwarancji sukcesu.

"Millennium informuje, że ugody oferowane są klientom niezależnie od tego, czy są z nim w sporze prawnym. Jeśli klient nie otrzymał oferty, może sam zgłosić się do banku. Klienci wskazują, że przy ugodach bank wymaga deklaracji zrzeczenia się kwestionowania takiej umowy w przyszłości. Bank tego nie komentuje" - podaje gazeta.

Frankowicze - ugody

PKO Bank Polski zapowiadał wcześniej, że pod koniec września chce zaproponować na szeroką skalę proces zawierania ugód z frankowiczami. Jan Emeryk Rościszewski, prezes PKO BP wskazywał, że klienci jako podstawową opcję otrzymają prawdopodobnie możliwość konwersji kredytu frankowego na kredyt w złotych o stałej stopie procentowej. Prezes Santander Bank Polska Michał Gajewski informował niedawno, że bank prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi.

BNP Paribas wcześniej wskazywał, że podejmie decyzję w sprawie ugód po wydaniu uchwały przez Sąd Najwyższy. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie na początku września br. nie wydała jednak uchwały w sprawie kredytów walutowych, zamiast tego zdecydowano o zadaniu trzech pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie trybu powoływania sędziów.

mBank do tej pory nie podjął decyzji o zaproponowaniu klientom porozumień według propozycji Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego ani nie podjął żadnych kroków w celu uzyskania jakichkolwiek zgód korporacyjnych w tej sprawie. Nie wiadomo, jak w tej sprawie zachowa się Raiffeisen.

O tym, że gotowy do ugód z frankowiczami jest ING Bank Śląski, informował w połowie kwietnia prezes Brunon Bartkiewicz. Miałyby to być ugody oparte na propozycji przedstawionej przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Bank Pekao również informował o tym, że planuje zawierać ugody, ale pracuje jeszcze nad szczegółami mechanizmu konwersji.

Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki wskazywał niedawno w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że składane przez banki propozycje ugód wymagają dokładnego przebadania pod kątem tego, czy nie są niekorzystne dla klientów. Przynajmniej powinien je obejrzeć prawnik - stwierdził.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb

Źródło: Rzeczpospolita, TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości