Złoty najsłabszą walutą regionu. Ciążą mu emerytury

Pieniądze

ShutterstockAnalitycy: złoty w poniedziałek tracił m.in. po zapowiedziach dotyczących OFE

Polska waluta była w poniedziałek najsłabszą walutą w regionie, a powodem spadku jej wartości były propozycje dotyczące zmian w OFE - informują analitycy walutowi.

Około godz. 17.20 euro kosztowało 4,43 zł, dolar - 3,97 zł, frank szwajcarski - 4,09 zł, a funt - 5,28 zł.

Kamil Maliszewski z domu maklerskiego mBanku powiedział, że spadek wartości złotego był "niewątpliwie" spowodowany poranną prezentacją Ministerstwa Rozwoju zapowiadającą Program Budowania Kapitału. - Pojawiło się tam sporo propozycji dotyczących zmian w OFE oraz zachęt na rzecz długoterminowego oszczędzania, wiele kwestii pozostaje jednak kontrowersyjnych bądź po prostu niejasnych, stąd dość nerwowa reakcja inwestorów na GPW oraz wyprzedaż polskiej waluty. Wydaje się, że propozycja ta może doprowadzić do częściowej nacjonalizacji wielu przedsiębiorstw, co z pewnością nie przysłuży się rozwojowi polskiego rynku kapitałowego. Wydaje się, że zapowiedzi dotyczące Emerytalnych Programów Pracowniczych, o ile nie staną się one przymusowe, nie będą miały większego znaczenia, gdyż zachęty ze strony państwa nie wydają się dostatecznie duże, aby skłonić Polaków do wyboru przekazywania środków do Funduszy Inwestycyjnych - zwrócił uwagę ekspert. Maliszewski zaznaczył, że zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek nie są publikowane żadne istotne dane z polskiej gospodarki, stąd rynek powinien pozostać względnie spokojny w przedziale 4,40-4,45 w przypadku EUR/PLN, do środowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

RPP nie zaskoczy?

- Nie należy spodziewać się jednak większych zaskoczeń po posiedzeniu RPP, gdyż wypowiedzi wszystkich członków Rady z ostatnich tygodni wskazują na brak konieczności obniżek stóp procentowych, nawet pomimo zwycięstwa zwolenników Brexitu w Wielkiej Brytanii. Jedyną istotną zmianą może być model komunikacji RPP, pod przewodnictwem nowego prezesa prof. Adama Glapińskiego - ocenił Maliszewski. Z kolei analityk domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko zwrócił uwagę, że w poniedziałek skala spadków w większości przypadków nie przekraczała 0,5 proc. (CHF/PLN i USD/PLN w górę o ok. 0,45 proc.). - Warto również wspomnieć o ok. 1 proc. zniżce (o godz. 16) na indeksie WIG20 oraz o podbiciu rentowności krajowego długu. W dużej mierze dzisiejsze ruchy można tłumaczyć prezentacją rządowych zmian w systemie OFE, co ponownie przynosi pogorszenie nastrojów wokół krajowych aktywów. Części środków z OFE ma (75 proc.) być przetransferowana na tzw. IKE, a pozostała 25 proc. część miałaby zasilić FRD. Nie możemy jednak mówić o panice, gdyż część rynku zakłada nawet tzw. nacjonalizację OFE, stąd wariant mieszany można traktować jako umiarkowanie neutralny. Ponadto nie znamy jeszcze większości szczegółów, co prawdopodobnie istotnie przesuwa w czasie ewentualne zmiany. Warto ponadto wspomnieć, iż prezentowane pomysły miałyby obniżyć dług publiczny o ok. 2 proc. Z punktu widzenia złotego poniedziałkowe wydarzenia mają umiarkowanie negatywny wpływ na wycenę, gdzie w centrum uwagi w dalszym ciągu pozostają nastroje na szerokim rynku oraz kwestia możliwych scenariuszy dla Brexitu - ocenił Ryczko.

Rządowe propozycje zmian w OFE:

Rządowe propozycje zmian w OFE

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock