Nie wszystko złoto... Sprawdź, jak nie dać się nabić w kolejny Amber Gold

Pieniądze

TVN24 BiSNie wszystko złoto... Sprawdź, jak nie dać się nabić w kolejny Amber Gold

Ta afera wstrząsnęła Polską. Tysiące osób straciło oszczędności życia licząc na wysoki zysk z inwestycji w złoto. Tymczasem zanim firma Amber Gold upadła, pojawiało się wiele sygnałów sugerujących, że jej działalność jest podejrzana i klienci mogli wycofać ulokowane w niej pieniądze. Co zrobić, by uniknąć podobnych błędów?

1. Monitoruj strony KNF

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi listę tzw. ostrzeżeń publicznych, czyli rejestr podmiotów, co do których ma podejrzenia, że np. prowadzą bez zezwolenia działalność wymaganą licencją, jak wykonywanie czynności bankowych. Wpisanie przed laty na tę listę spółki Amber Gold stało się początkiem afery związanej z tą firmą.

KNF czuwa m.in. nad zapewnienie bezpieczeństwa środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bankowych i zgodności działalności banków z przepisami ustawy, statutem oraz decyzją o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku.

Pierwszą czynnością, którą powinniśmy zrobić przed wpłaceniem swoich oszczędności jakieś firmie jest zatem przyjrzenie się ostrzeżeniom wydawanym na stronie KNF-u (TU znajduje się "czarna lista" KNF-u).

Może się bowiem okazać, że bank, w którym chcielibyśmy założyć konto, czy inny podmiot zajmujący się finansami nie mają zezwolenia Komisji a ich działalność obarczona jest sporym ryzykiem.

2. Sprawdź firmę

Drugą ważną rzeczą jest sprawdzenie danej firmy. Podstawowe informacje możemy uzyskać na jej stronie internetowej.

Warto zobaczyć, gdzie jest zarejestrowana działalność (jeśli za granicą - to powinno wzbudzać naszą czujność), czy jest częścią międzynarodowej korporacji. A także, od ilu lat działa na rynku. I czy publikuje sprawozdania finansowe - jeśli nie - to powinien być sygnał, że może mieć coś do ukrycia. Amber Gold nigdy nie opublikowała takiego dokumentu.

Podczas takiego reasearchu możemy również sprawdzić, czy instytucja finansowa w przeszłości nie miała żadnych problemów z wypłacalnością.

A w przypadku wątpliwości upewnij się, czy dany podmiot posiada zezwolenie KNF (zrobisz to TU).

Wraca sprawa Amber GoldTVN24 BiS

3. Atrakcyjna oferta

Banki często w swoich reklamach wykorzystują wizerunek znanych osób bądź sięgają po chwytliwe hasła. To jednak nie powinno uśpić naszej czujności.

Niezależnie od tego należy dokładnie przyjrzeć się ofercie, a zwłaszcza tej wyjątkowo kuszącej. Ponad przeciętne pewne zyski i świetne oprocentowanie? Tu powinna zapalić się czerwona lampka.

Także złoto - o czym przekonało się wielu klientów Amber Gold - nie jest już gwarantem bezpieczeństwa. Tak było dawniej, ale dziś dla rynków finansowych jest takim samym instrumentem jak surowce - ropa, czy miedź. A jego ceny zależą od notowań na giełdach i nastrojów inwestorów, często spekulantów.

Mając wątpliwości warto zwrócić się z pytaniem do Komisji Nadzoru Finansowego.

4. Niejasny system

Lepiej unikać również ofert banków czy innych podmiotów, których strategia inwestycyjna opiera się na niejasnym mechanizmie zarabiania. Unikaj bądź zapytaj profesjonalisty o przedstawiony system zarabiania.

Dzięki temu będziesz mieć pełną informację potrzebną do podjęcia jak najbardziej świadomej decyzji, bez ryzyka utraty pieniędzy w oszukańczej piramidzie.

5. Czytaj umowy

Absolutnie podstawową sprawą jest również dokładne czytanie umów.

Nie raz kiedy znajdujemy się pod presją sprzedawcy, czy innych klientów stojących w kolejce, w pośpiechu podejmujemy decyzję, która może mieć opłakane skutki w przyszłości.

A przecież nie trzeba każdej umowy podpisywać od razu. Można wziąć ją do domu lub poprosić o przesłanie jej warunków na pocztę elektroniczną. Tak, aby móc na spokojnie prześledzić punkty umowy.

W przypadku, gdy w grę wchodzą duże pieniądze, to warto również sięgnąć po poradę profesjonalisty. To sytuacja z gatunku tych, w których nie opłaca się oszczędzać i podejmować pochopne decyzje.

Wraca sprawa Amber GoldTVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock