"Państwo jak mafia, a podatek jak haracz". Akcja PalPITacja

TVN24 Biznes

PalPITacja 2016. Państwo jest jak mafia, podatek jak haracz

- Protestujemy przeciwko uciskowi podatkowemu, tzn. przeciwko takiemu ustrojowi polityczno-gospodarczemu, który zawłaszcza owoce naszej pracy - tłumaczył w rozmowie z TVN24 BiS Michał Marusik, europoseł i lider Kongresu Nowej Prawicy, a także organizator ogólnopolskiej akcji antypodatkowej PalPITacja. - W zasadzie państwo polskie jest takim państwem, które spełnia formułę mafii - dodał lider KNP.

- Od 30 lat protestujemy przeciwko takiemu państwu, które samo sobie przyznało prawo do dysponowania tym, co produkujemy - mówił Marusik w TVN24 BiS. Protestujący zebrali się przed siedzibę Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Państwo jak mafia

- Mafia w rozumieniu klasycznym od kilkuset lat pobierała haracz. Tzn. jak ktoś ma i zarabia, to musi oddać mafii część, żeby miał spokój. I teraz robi to polskie państwo - porównywał lider Kongresu Nowej Prawicy. - Ten haracz płacony na państwo nazywany niesłusznie jest podatkiem. Chcemy, żeby państwo haraczu się skończyło - mówił.

Coroczny happening PalPITacja organizowany jest przez Kongres Nowej Prawicy, wspierany przez organizacje takie, jak: KoLiber, Stowarzyszenie Pokolenie Wolności, Stowarzyszenie Libertariańskie, Stowarzyszenie Republikanie oraz Stowarzyszenie Wolnego Handlu i inne. Wydarzenie popierają ją także politycy z klubu Kukiz'15. PalPITacja odbywa się pod urzędami skarbowymi w głównych miastach Polski.

Bezsensowne i uciążliwe

Akcja ma zwracać uwagę na bezsensowność i uciążliwość podatków dochodowych i organizowana jest zazwyczaj pod koniec kwietnia, zatem w ostatnich dniach przed upływem składania deklaracji podatkowych.

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej KNP, w ostatnich latach podczas akcji PaliPITacja deklaracje podatkowe już "paliliśmy, wysyłaliśmy w kosmos, darliśmy i przepuszczaliśmy przez niszczarkę, przecinaliśmy piłą mechaniczną".

Michał Marusik zastąpił w styczniu 2015 roku Janusza Korwina-Mikkego na stanowisku prezesa Kongresu Nowej Prawicy.

Kwota wolna niepewna. Szydło zapowiada "odważną i nowoczesną" zmianę podatkowąFacebook - Kancelaria Premiera

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis.pl