Nowy rekord 500 plus. Zobacz, ile dostała rodzina z Przeciszowa

Pieniądze

ShutterstockProgram Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia

Mamy nowy rekord wysokości wypłaty dla jednej rodziny z programu 500 plus. Rodzinę z Jawora pobiła wielodzietna rodzina z Przeciszowa koło Oświęcimia (woj. małopolskie), która otrzymała jednorazowo kwotę 6 tys. złotych.

W czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podsumowała pierwszy miesiąc funkcjonowania programu. Jednocześnie poinformowała, że dotychczas najwyższe świadczenie adresowane do jednej rodziny wyniosło 6 tys. zł.

Duża pomoc

Chodzi o rodzinę z Przeciszowa koło Oświęcimia (woj. małopolskie), w której jest 15 dzieci. Przy czym 12 z nich jest uprawnionych do wypłaty świadczenia.

Jak powiedział w rozmowie z tvn24.pl wójt gminy Przeciszów Bogdan Cuber, mimo, że to liczna rodzina, to radzą sobie bardzo dobrze. - Jestem cały czas w kontakcie z głową rodziny, czyli tatą. Układają sobie życie, ale przy tak licznej rodzinie często zdarzają się problemy finansowe. Wtedy staramy się jako gmina im pomóc i znaleźć rozwiązanie - podkreślił.

Wójt wierzy, że pieniądze z programu 500 plus bardzo pomoże rodzinie. O tym na co wydane zostaną pieniądze rozmawiał zresztą z ojcem. - Będą to bieżące potrzeby, wiadomo, że przy tak licznej rodzinie media wynoszą kilkakrotnie więcej niż w innych rodzinach. Dzieci trzeba też ubrać. Na pewno nie mają większych planów zakupowych - zaznaczył Cuber.

O programie

Przypomnijmy, że poprzedni rekord należał do rodziny z Jaworu (woj. dolnośląskie), która jednorazowo otrzymała kwotę 5500 zł. Oznacza to, że świadczeniem wychowawczym objęto 11 dzieci. Jawor został rekordzistą w wypłacie świadczenia jednej rodzinie, pokonując Katowice, w których wcześniej wypłacono ostatnio 4 tys. zł.

Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

Jak wypełnić wniosek?

Ruszył program Rodzina 500 plus. Jak wypełnić wniosek? tvn24

Autor: mb/mmw//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: