500 zł na dziecko. Oto pięć sposobów na to, by dostać pieniądze

Pieniądze

TVN24 BiSJak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko? Tłumaczy wiceminister

Do startu programu Rodzina 500 plus pozostał niecały miesiąc. W samorządach, które będą wypłacać świadczenia wychowawcze, trwają intensywne przygotowania. My podpowiadamy, jakimi kanałami można składać wniosek, dzięki któremu można będzie otrzymać pieniądze na dziecko.

500 złotych na dziecko. Wszystko, co musisz wiedzieć.

W kwietnia do rąk rodzin trafią pierwsze środki z programu Rodzina 500 plus. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas wypełnianie kilkunastostronicowego wniosku. Sprawdź, jak wygląda wniosek i jak go wypełnić.

Jego złożenie może odbywać się na pięć sposobów:

1. Osobiście

Wniosek można złożyć osobiście w punkcie dedykowanym przez gminę do obsługi tego programu w miejscu naszego zamieszkania (urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub centrum do realizacji świadczeń socjalnych). Większość samorządów przekazała ten obowiązek w ręce ośrodków pomocy społecznej. Dodatkowo uruchomiono, w każdym województwie, specjalne infolinie by rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące programu. 2. Platforma Empatia

Portal emp@tia.mpips.gov.pl prowadzony jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W przypadku pierwszej wizyty na portalu należy zarejestrować swoje konto klikając w pole „Logowanie zakładanie konta” (w prawym górnym rogu ekranu). Dokument zostanie przez administratorów przekazany w ręce samorządu, bo to samorządy zajmują się obsługą programu. 3. PUE ZUS Aby korzystać z Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpierw należy zarejestrować się na portalu pue.zus.pl. Podczas rejestracji otrzymuje się login i wybiera hasło do własnego profilu PUE. Dla bezpieczeństwa danych, do których dzięki temu profilowi uzyskuje się dostęp, trzeba jeszcze potwierdzić swoją tożsamość i dopiero wtedy profil PUE zostaje aktywowany. Administrator przekaże wniosek do samorządu, który wypłaci nam pieniądze.

4. ePUAP

Czyli elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Aby załatwić sprawę przez internet za pomocą platformy ePUAP, musisz założyć profil zaufany. Pozwala on potwierdzić Twoją tożsamość. Chodzi o to, aby nikt przez internet nie mógł się pod Ciebie podszyć. 5. Banki Kolejnym kanałem pozwalającym na wniesienie wniosku w postaci elektronicznej będą systemy banków, które udostępniają swe usługi w formie elektronicznej. Wnioski w ramach programu Rodzina 500 plus będą obsługiwały banki PKO BP, Orange Finanse i mBank. Niewykluczone, że wkrótce do programu przystąpią kolejne.

Kalendarium programu Rodzina 500 plus.

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: