Pieniądze

500 zł na dziecko. "Taka polityka oddala nas od Zachodu"

Pieniądze

TVN24 Biznes i Świat500 zł na dziecko. Oceniamy, czy ta suma może realnie pomóc rodzinom

Program PiS-u "Rodzina 500 plus" zakłada przekazanie 500 zł na drugie i kolejne dziecko oraz na pierwsze w rodzinach uboższych. Ma to przyczynić się do poprawy sytuacji polskich rodzin. Czy jednak podobnych skutków z punktu widzenia polityki społecznej nie dałoby się osiągnąć nieco tańszym kosztem - zastanawia się w programie "Biznes dla Ludzi" Maciej Bitner, główny ekonomista WISE.

W ramach proponowanego przez PiS programy "500 plus" rodzina z dwojgiem dzieci dostanie co miesiąc 500 zł. Na każde kolejne dziecko ma otrzymać również 500 zł. Na pierwsze dziecko dodatek otrzymają rodziny o dochodach poniżej 800 zł na osobę (lub 1200 zł jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne).

Nieopłacalna operacja

Maciej Bitner uważa, że zasiłki wypłacane w średnim lub długim okresie przyczynią się do poprawy sytuacji rodzin. - To jest ogromna suma. Trudno, żeby taka kwota nie poprawiła ich sytuacji. Pytanie, czy podobnych skutków z punktu widzenia polityki społecznej nie dałoby się osiągnąć nieco tańszym kosztem? Jeżeli przemnożymy kwotę 500 zł przez wszystkie dzieci to otrzymamy sumę 25 mld zł. To jest prawie 2 proc. polskiego PKB - wylicza Bitner. Gość "Biznesu dla Ludzi" uważa, że ta propozycja powinna być adresowana do tych osób, które potrzebują wsparcia tzn. mają trudności, żeby wiązać koniec z końcem, czy żeby zapewnić tym dzieciom dobry start. - Na pewno wszystkie osoby mają taki problem. Zaryzykowałbym nawet tezę, że nie ma ich co najmniej połowa z nich, a prawdopodobnie dużo więcej osób, które z tego powody będą musiały zapłacić podatki i ta operacja wcale nie będzie dla nich opłacalna - tłumaczy. Według niego pod uwagę powinno być brane kryterium dochodowe tak, by wsparcie trafiałoby do osób, które najbardziej go potrzebują. - To nie jest tak, że pobieranie podatków i przekazywanie transferów są operacjami całkowicie darmowymi. Są koszty transakcyjne, są pewne straty społeczne związanie z wysokością opodatkowania. Im mniej państwo przekłada z jednej kieszeni do drugiej, tym lepiej. Jeżeli już ma to robić, to niech robi to tak, żeby były to tylko te osoby, które naprawdę tego potrzebują - powtarza Bitner.

Czy jednak te pieniądze nie zwiększą konsumpcji, a tym samym na zwiększenie PKB?

Zaznacza, że "te pieniądze zostały z jakiejś kieszeni zabrane". - One byłyby wydane tak czy inaczej. Nawet jeżeli te osoby, które dostaną zasiłek w większym stopniu go skonsumują i to pomniejszy nasze oszczędności narodowe to tym gorzej. Polska cierpi na problem zbyt niskich oszczędności i niskich inwestycji. To rzutuje na nasze tempo wzrostu gospodarczego i poziom zamożność następnych pokoleń. Zwiększenie konsumpcji spowolni tempo doganiania przez Polskę krajów zachodnich - wyjaśnia.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock