TVN24 Biznes | Pieniądze

500 plus na nowy okres. Są terminy wypłat

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Wiceminister finansów Artur Soboń o waloryzacji 500 plus
Wiceminister finansów Artur Soboń o waloryzacji 500 plusTVN24
wideo 2/5
TVN24Wiceminister finansów Artur Soboń o waloryzacji 500 plus

W tym tygodniu w ramach programu 500 plus na konta rodzin trafi kolejne ponad 590 milionów złotych - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS podał również terminy wypłat świadczenia.

1 czerwca tego roku rozpoczął się nowy okres świadczeniowy Rodzina 500 plus, pierwszy obsługiwany wyłącznie przez ZUS.

500 plus - terminy płatności

- Od samego początku sprawnie realizujemy program Rodzina 500 plus i tym tygodniu wypłacamy kolejne środki, tak ważne dla wielu rodzin. Będzie to 591 mln zł. W minionym tygodniu była to kwota blisko 600 mln zł - podała PAP prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. - To oznacza, że łącznie będzie to kwota około 1,2 mld zł - przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Każdy rodzic będzie mieć stały termin płatności, który będzie mógł sprawdzić na PUE ZUS. Termin płatności będzie przydzielany automatycznie, losowo i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie wychowawcze.

Kolejne terminy wypłat to 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej.

Aby sprawdzić na PUE datę wniosku należy zalogować do PUE, wybrać zakładkę Rodzina 500+, wyświetlić listę złożonych wniosków, zaznaczyć wniosek i wyświetlić "szczegóły", a następnie "wypłaty i zwroty".

500 plus - wnioski

Świadczenie wychowawcze jest przyznawane do 31 maja każdego roku. Jednak już wcześniej, od 1 stycznia ZUS przyjmował nowe wnioski o 500 plus, a ośrodki gminne lub powiatowe kontynuowały wypłatę świadczeń przyznanych w ubiegłym roku do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do maja br.

Przejęcie realizacji programu przez ZUS odbyło się stopniowo, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo wypłat. Etap przejściowy się zakończył i tylko ZUS przyznaje i wypłaca środki z programu.

Wniosek o świadczenie wychowawcze jest elektroniczny. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości