Długi i 500 plus. Nowy raport o pieniądzach Polaków

Pieniądze

Borys-Szopa: wypłaty 500 plus będą w miarę możliwości jak najszybciejtvn24
wideo 2/35

Program 500 plus przynajmniej części osób pomógł nie wpaść w problemy, a także spłacić długi finansowe na mniejsze sumy - wynika z raportu BIG InfoMonitor.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, większość, bo aż 62 proc. badanych nie potrafiła określić wydarzenia politycznego lub ekonomicznego, które najbardziej wpłynęło na ich obecną sytuację finansową.

500 plus

Ci, którzy wymienili jednak takie zdarzenie, w zdecydowanej większości wskazali właśnie na wprowadzenie programu 500 plus.

Biorąc pod uwagę, że z tej formy pomocy państwa korzysta 2,56 mln rodzin (19 proc. gospodarstw domowych w Polsce), właściwie wszyscy zainteresowani dostrzegli znaczenie programu (w badaniu uczestniczyły osoby w wieku 18-65 lat) - zwraca uwagę BIG.

Dla najuboższych

Zdaniem BIG interesujący jest fakt, że program 500 plus zdecydowanie bardziej został dostrzeżony przez kobiety - 31 proc. wskazań, niż mężczyzn - 18 proc.

"Zakładaliśmy, że start programu 500 plus pozwoli części najuboższych osób wydobyć się z zadłużenia, z którym wcześniej sobie nie radzili, a także uniknąć trafienia do Rejestru Dłużników BIG" - wskazał, cytowany w komunikacie, wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand. "Nasze przewidywania w pewnym stopniu się sprawdziły" - dodał.

Długi Polaków

Z danych wynika, że w ciągu 12 miesięcy, od końca lutego 2016 r. do końca lutego 2017 r., liczba osób z przeterminowanymi płatnościami na kwoty do 2 tys. zł rosła w mniejszym tempie niż wszystkich dłużników. Jak podkreślił BIG, w przypadku niesolidnych dłużników notowanych w BIG InfoMonitor ich udział spadł w ciągu roku z niemal 40 proc. do niecałych 35 proc.

Trudno jednak nie zauważyć, że liczba wszystkich niepłacących zobowiązań (min. 200 zł opóźnione o co najmniej 60 dni) znajdujących się w Rejestrze BIG InfoMonitor wzrosła przez rok o 26 proc. z ok. 1,4 mln do ponad 1,8 mln - podkreślono w raporcie. Dodano, że przybyło także nierzetelnych dłużników z najniższymi sumami (z 578,1 tys. do 639 tys.), czyli o 11 proc., a tych z zaległościami na wyższe kwoty przybyło o 37 proc. Wzrosła również łączna kwota niespłaconych zobowiązań wszystkich osób fizycznych wpisanych do BIG InfoMonitor z powodu nieuregulowania rachunków, alimentów, rat pożyczek, czy też zobowiązań wobec sądów - z 16,4 mld zł do 26,9 mld zł.

Jak wynika z informacji BIG, wypłaty z tytułu programu 500 plus pochłonęły w zeszłym roku ponad 17 mld zł. W tym roku uprawnieni mają otrzymać ok. 23 mld zł.

Ankietowani na liście zdarzeń wpływających na sytuację finansową podali także: wahanie kursów walut innych niż frank szwajcarski (5 proc.). "Za ważne, 4 proc. badanych uznało również wyniki wyborów w USA oraz wynik referendum w Wielkiej Brytanii (Brexit), a także wahania notowań franka szwajcarskiego, które dają się we znaki ponad 593 tysiącom kredytobiorców spłacających mieszkaniowe kredyty w tej walucie" - czytamy w raporcie z badania.

Autor: gry / Źródło: PAP

Raporty: