500 plus płynie do sklepów. Wynagrodzi podatek handlowy

Pieniądze

ShutterstockCoface podkreśla, że zwiększone obroty w sklepach zrekompensują nowe obciążenia podatkowe

W sklepach można zauważyć efekty rządowego programu Rodzina 500 plus. Wypłacone pieniądze wpłynęły na wyniki sprzedaży detalicznej, która zwiększyła się o 6,5 proc. A to dopiero początek - ocenia firma Coface, zajmująca się ryzykiem ubezpieczeniowym.

Na ten rok rząd zaplanował przekazać rodzinom 17 mld zł z programu 500 plus. Do tej pory otrzymały one łącznie 5 mld zł.

Coface ocenia, że otrzymane pieniądze znacznie zwiększą konsumpcję gospodarstw domowych w trzecim i czwartym kwartale tego roku. Analitycy przewidują, że ten trend będzie systematycznie słabnąć, choć rządowy program nadal będzie wspierać domowe budżety.

Coface podkreśla, że zwiększone obroty w sklepach zrekompensują nowe obciążenia podatkowe, którymi zostaną objęci sprzedawcy detaliczni od 1 września tego roku. Dynamika sprzedaży detalicznej w supermarketach "pozostanie dwucyfrowa".

500 plus w sklepach

Rosnący popyt beneficjentów 500 plus to jednak nie tylko zasługa rządowej pomocy. Wpływają na to także dobre dane z rynku pracy. Najniższa od wielu miesięcy stopa bezrobocia, wynosząca 8,8 proc., wspiera konsumpcję. Portfele Polaków stają się coraz grubsze - wynagrodzenia rosną najszybciej od 4 lat. Stąd Polacy mogą wydawać więcej. Zgodnie z prognozami analityków konsumpcja prywatna zwiększy się o 5,2 proc. w trzecim kwartale i o 4,5 proc. w czwartym kwartale 2016 r.

Od dwóch lat polska gospodarka musi mierzyć się z deflacją. Jak przewiduje Coface, dodatnie wartości inflacji będzie można odnotować najwcześniej pod koniec tego roku. Może mieć na to wpływ stopniowo drożejąca żywność i napoje, ale inflację skutecznie blokują tanie surowce.

Petru: Zgłosiłem się po 500 plus. Powiedziałem, że będę brał

Autor: PMB / Źródło: coface.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock