Czy świadczenie 500 plus zostanie podniesione? Minister odpowiada

TVN24 Biznes | Pieniądze

Źródło:
Radio Wrocław
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechnyRadiowa Jedynka
wideo 2/5
Radiowa JedynkaMaląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechny

Nie planujemy zmian w zakresie podwyższenia kwoty świadczenia 500 plus - powiedziała na antenie Radia Wrocław minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szefowa resortu poinformowała też, że trwają prace nad ustawą o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

Minister Marlena Maląg powiedziała, że "program 500 plus będzie w tej formie, która jest kontynuowana". - Czyli świadczenie powszechne, 500 złotych na każde dziecko i tutaj w tym zakresie nie planujemy zmiany. Do tej pory ponad 150 miliardów złotych trafiło do polskich rodzin - tłumaczyła.

Dopytywana, czy definitywnie ta kwota nie będzie podniesiona odparła: "Tutaj musimy spojrzeć szerzej, przede wszystkim na wsparcie dla rodzin, które przekazujemy i na sytuację, w której się znajdujemy przez pandemię koronawirusa".

- Tak naprawdę świadczenie 500 plus, ale też inne programy społeczne, te dla seniorów, stały się swoistymi tarczami antykryzysowymi. Jeżeli chodzi o 500 plus, to zamierzamy to zostawić w tym kształcie, natomiast zamierzamy wprowadzać sukcesywnie instrumenty, które bardziej pronatalistyczne, które przede wszystkim pozwolą nam wyjść z tej pułapki demograficznej, w której jesteśmy - dodała Maląg.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ustawa o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych

Minister odniosła się też do zapowiadanej ustawy o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych - W lutym rząd przyjął strategię na rzecz osób niepełnoprawnych, właśnie przygotowaną przez pana ministra (Pawła - red.) Wdówika i jest to plan kolejny wdrażania działań. Trwają prace nad ustawą, zarówno tę którą pan minister zapowiedział, ale także nad ustawą związaną z orzekaniem o niepełnosprawności - mówiła.

Dodała, że "ta ustawa jest ustawą bardzo trudną, ona będzie wymagała jeszcze szerokich konsultacji społecznych".

- Gdyż musi być dobrze przedyskutowana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, także z pracodawcami, a więc te prace są na etapie prac resortowych i międzyresortowych. Myślę, że ustawę będziemy mogli pokazać i konsultować społecznie w IV kwartale tego roku - mówiła.

Kapitał rodzicielski

Maląg zapowiedziała, że ustawa dotycząca kapitału rodzicielskiego jest w pakiecie pierwszych ustaw, które będą wprowadzane w ramach Polskiego Ładu.

- Jesteśmy w trakcie przygotowań tej ustawy. Założenia są takie, że ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 roku będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy. Czyli skutki finansowe dla rodzin, czyli to wsparcie będzie w roku 2022 - powiedziała Maląg.

W ramach opiekuńczego kapitału rodzicielskiego, które będą wypłacane na drugie dziecko każda rodzina ma otrzymać 12 tysięcy złotych między 12 a 36 miesiącem życia dziecka.

Minister podkreśliła, że rząd będzie systematycznie i kompleksowo wprowadzał różne formy wsparcia dla rodzin i zachęty dla młodych, które będą im ułatwiać założenie rodziny.

- Będziemy wprowadzać takie zachęty, które przede wszystkim młodym ludziom ułatwią decyzję, że wchodzą w związek małżeński i rodzi się pierwsze dziecko i kolejne dzieci. Dlatego robimy wszystko, aby takie mechanizmy zostały wprowadzone. Mamy 500 plus, będzie teraz kapitał rodzicielski, kapitał opiekuńczy. Myślę, że działania, które są jeszcze niezwykle potrzebne są z zakresu rynku pracy - mówiła Maląg.

Dodała, że będą one jeszcze przez rząd ogłaszane i wprowadzane w ramach strategii demograficznej i mają służyć dobrej atmosferze wokół rodziny.

- Tak naprawdę posłuży tworzeniu dobrego klimatu wokół rodziny, tej koalicji wokół rodziny rządowej, samorządowej i organizacji pozarządowych, ale także pracodawców. Tworzenie tego dobrego klimatu wokół rodziny w miejscu pracy jest też bardzo ważne. Do tej przestrzeni musimy też włączyć pracodawców - powiedziała minister.

mp/ToL

Źródło: Radio Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: