500 plus dla kobiet w ciąży? Rząd nie mówi "nie"

Pieniądze

Pod petycją podpisało się 21 tys. osób

Do premier Beaty Szydło trafiła petycja, by świadczenie z programu 500 plus otrzymywały także kobiety w ciąży, zwłaszcza gdy mają urodzić chore dzieci - podaje "Rzeczpospolita". Ten pomysł może spotkać się z przychylnością władz, propozycja ma poparcie części polityków.

W ramach rządowego programu Rodzina 500 plus do rodzin trafiło już prawie 5 mld złotych. - Biorąc pod uwagę koszty programu, uwzględnienie naszej propozycji nie byłoby dużym obciążeniem dla budżetu - mówi Ewa Kowalewska z Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia w Gdańsku, cytowana przez "Rz".

Zapewnić bezpieczeństwo

Kowalewska jest jedną z autorek petycji, która właśnie trafiła do premier Beaty Szydło. Podpisało się pod nią 21 tys. osób. Autorzy petycji chcieliby, aby pieniądze z programu były wypłacane od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza.

Argumentują, że kobiecie w ciąży "należy zapewnić poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, prawidłowe żywienie oraz opiekę medyczną". Zaznaczają, że chodzi głównie o przypadki, gdy u dziecka stwierdzono wady rozwojowe. Z szacunków "Rz" wynika, że wypłacanie świadczenia przez dziewięć miesięcy ciąży kosztowałoby budżet ok. 800-900 mln złotych. Propozycja ma poparcie części polityków PiS. Resort rodziny ma ją rozważyć za kilka miesięcy.

Pierwsze podsumowanie programu Rodzina 500 plus. "Polskim rodzinom zaczyna się lepiej żyć"

Autor: tol//ms / Źródło: Rzeczpospolita