Pieniądze

Pieniądze

Związek Banków Polskich poinformował, że banki zaakceptowały wszystkie propozycje ws. “frankowiczów”. Według Piotra Kuczyńskiego, analityka DM Xelion wyjście bankowców w stronę klientów nie dziwi. - Bardzo dobrze, że tak robią, bo w niektórych mediach i na forach internetowych tzw. hejt bankowy jest potężny. Banki nie są oszustami - podkreślił ekspert w TVN24 Biznes i Świat.

Dziś po raz kolejny obniżona zostanie maksymalna wysokość opłaty interchange pobieranej przez banki za płatność kartą. Wszystkich, którzy podpiszą nową umowę z operatorami terminali, będzie obowiązywała niższa stawka: 0,3 proc. dla kart kredytowych i 0,2 proc. dla debetowych. - Uchwalona przez nas nowela ustawy o usługach płatniczych jest zgodna z założeniami unijnego rozporządzenia, z tym że wejdzie ona w życie znacznie wcześniej - powiedział Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej komisji finansów.

Wakacje kredytowe, przewalutowanie po kursie NBP, ograniczenie wahań kursu, po którym spłaca się raty - proponuje Ministerstwo Gospodarki w związku z zawirowaniami kursu franka. Podczas spotkania prezydenta z ministrem finansów pojawił się m.in. pomysł ujemnej stopy procentowej.

Nawet, gdyby wszystkie z tych propozycji zostałyby przyjęte, to nadal to nie rozwiązuje problemu - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Stanisław Kluza, były przewodniczący KNF. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji dotyczących kredytobiorców, które przedstawił dziś wicepremier Janusz Piechociński. Z kolei według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB "w większości pomysły rządu mają sens".

Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28) wyjątkowo w tym roku mogą rozliczyć się z urzędem skarbowym do 2 lutego - podało MF.

Niewykorzystane pieniądze z programu “Mieszkanie dla Młodych” mogłoby zostać przeznaczone na pomoc dla osób spłacających kredyty mieszkaniowe, które znalazły się w trudnej sytuacji? W TVN24 Biznes i Świat mówił o tym Olgierd Dziekoński, doradca prezydenta. - Warto zauważyć, że jest projekt MdM, w którym wykorzystano 200 mln zł a 400 mln pozostało. Może warto te pieniądze przeznaczyć nie tylko dla tych, którzy chcą spłacać raty nabywanego mieszkania, ale też dla tych, którzy już spłacają raty, a są w szczególnie trudnej sytuacji - powiedział.

- Ten rok jest przełomowy - pokaże, czy strefa euro przyspieszy, czy czekają nas kolejne trudne lata - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Marek Zuber. Jeśli euro się wzmocni, w ślad za nim pójdzie złoty. A to oznacza, że frank może spaść poniżej 4 zł. Jeśli taki scenariusz miałby się ziścić, warto pójść na wakacje kredytowe, aby przeczekać ten najtrudniejszy okres - tłumaczył na antenie TVN24 Biznes i Świat Marek Zuber. Rafał Sadoch, ekonomista z Plus Banku również typował, że na koniec roku, kursu franka, powinien znaleźć się zdecydowanie poniżej 4,5 zł.

Propozycje Związku Banków Polskich pomogą w rozwiązaniu problemu płynności kredytobiorcy we franku. Jest szansa, że ci będą kredyt spłacać zadłużenie, czasami płakać i spłacać, ale jednak nie stracą płynności finansowej - powiedziała w TVN24 Biznes i Świat Aleksandra Łukasiewicz z Expandera. Dodała, że dziś, także dzięki niedawnej decyzji Europejskiego Banku Centralnego, zadłużeni w euro są w zdecydowanie lepszej sytuacji niż kredytobiorcy frankowi.