Pieniądze

Pieniądze

Konsumenci ankietowani przez GUS w pierwszej połowie lutego przewidują, że w ciągu kolejnego roku wzrost cen będzie niewielki - poinformował w piątek w komunikacie Narodowy Bank Polski. Według tych oczekiwań średni wskaźnik inflacji ma wynieść 0,2 proc.

Oscarowa suknie warta 150 tys. dolarów została skradziona. Kreacja, w którą podczas rozdania nagród filmowych ubrana była aktorka Lupita Nyong zniknęła z jej pokoju hotelowego. Suknia została skradziona w środę, śledztwo trwa. Suknia ozdobiona jest 6 tys. pereł. Dzięki niej Lupita Nyong'o trafiła na listy najlepiej ubranych kobiet na uroczystości wręczenia Oscarów.

- Zważywszy na zmianę kursu franka i jej wpływ na cenę nowych zegarków, wiele osób spodziewa się, że wzrośnie też cena zegarków używanych - uważa Lloyd Amsond, założyciel serwisu pośredniczącego w handlu używanymi zegarkami Watchfinder.co.uk. Jako przykład podaje zegarek Rolex Submariner 16610. - W styczniu 2014 kosztował 4,2 tys. funtów. Rok później, ok. 5 tys. - 19 proc. więcej. Ze względu na franka - zaznacza Amsond.

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości, orzekając ws. pary węgierskich "frankowiczów", dopuścił możliwość podważenia zapisu umowy kredytowej, na podstawie którego wyliczana jest rata. Aby to zrobić trzeba jednak wykazać, że konkretny zapis nie był głównym przedmiotem umowy oraz, że nie został wyrażony prostym i zrozumiałym językiem. Czy ten wyrok może być orężem w sądowych bataliach polskich "frankowiczów"? Zapytaliśmy ekspertów.

Jan Kulczyk z 15,1 mld zł znalazł się na szczycie listy 100 najbogatszych Polaków przygotowanej po raz kolejny przez polską redakcję magazynu “Forbes”. Drugie miejsce zajął Zygmunt Solorz-Żak (11,9 mld zł). Na podium wskoczył Michał Sołowow (7,7 mld zł), który wyparł z zestawienia Leszka Czarneckiego (5 mld zł).

Deflacja na dobre zadomowiła się w Polsce, a realne stopy procentowe należą do najwyższych w Unii Europejskiej - informuje "Puls Biznesu". Zdaniem gazety nie służy to wiarygodności Rady Polityki Pieniężnej, której celem jest 2,5 proc. inflacji.

Grupa Kapitałowa GPW zakończyła 2014 r. rekordowymi przychodami ze sprzedaży, ale niższym zyskiem niż w poprzednim roku - poinformowali we wtorek na konferencji przedstawiciele spółki. Zapowiedziano, że TGE uruchomi w tym roku rynek instrumentów finansowych.