Pieniądze

Pieniądze

Wyjątkowo dobrze zapowiada się ten rok na rynku pracy. Co czwarty pracodawca planuje rekrutację, a o zwolnieniach myśli tylko 6 proc. firm. Ponad jedna czwarta (28 proc.) pracowników obawia się jednak utraty pracy w najbliższym czasie. Strach przed zwolnieniem odczuwa co druga osoba zatrudniona na umowę zlecenie i umowę o dzieło– wynika z trzeciej edycji Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service.

- Decyzja o obniżeniu stóp procentowych na obecnym posiedzeniu oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - podkreślił na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP Marek Belka. Zaznaczył on, że "biorąc pod uwagę wydłużenie się okresu deflacji i wyraźny wzrost ryzyka pozostania inflacji poniżej celu (…) Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP". Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Stopa referencyjna od czwartku wynosić będzie 1,50 proc. w skali rocznej.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę referencyjną o 50 pkt bazowych do 1,50 proc. w skali rocznej. Ekonomiści oczekiwali obniżki o 25 punktów bazowych. Niższe stopy oznaczają niższe koszty pożyczania pieniędzy - czyli kredyty będą tańsze. Obniżka może więc zachęcić biznes i gospodarstwa domowe do większej aktywności.

Około 800 klientów SKOK Wołomin nie mogło skorzystać z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ponieważ na swoich kontach posiadali więcej niż 100 tys. euro. Poszkodowani są zdania, że nie byli objęci odpowiednią kontrolą. Komisja Nadzoru Finansowego odpiera te zarzuty.

Projekt międzynarodowego wydania polskiej gry karcianej „Teomachia” zgromadził ponad 120 tys. dolarów na Kickstarterze, co stanowi sześciokrotność pierwotnie zakładanej kwoty. Po ufundowanej we wrześniu rekordowej grze planszowej „Galaxy of Trian” to kolejny sukces gry towarzyskiej polskiego pomysłu.

Konsumenci ankietowani przez GUS w pierwszej połowie lutego przewidują, że w ciągu kolejnego roku wzrost cen będzie niewielki - poinformował w piątek w komunikacie Narodowy Bank Polski. Według tych oczekiwań średni wskaźnik inflacji ma wynieść 0,2 proc.

Oscarowa suknie warta 150 tys. dolarów została skradziona. Kreacja, w którą podczas rozdania nagród filmowych ubrana była aktorka Lupita Nyong zniknęła z jej pokoju hotelowego. Suknia została skradziona w środę, śledztwo trwa. Suknia ozdobiona jest 6 tys. pereł. Dzięki niej Lupita Nyong'o trafiła na listy najlepiej ubranych kobiet na uroczystości wręczenia Oscarów.