Pieniądze

Pieniądze

W tej kadencji parlamentu nie zdążymy dostosować zasad przyznawania emerytur celnikom do wyroku TK, mówi wiceminister finansów Jacek Kapica. Trybunał orzekł, że celnicy są dyskryminowani, bo wyłączono ich z przywilejów emerytalnych, przysługujących innym mundurowym.

Podjęcie w poniedziałek przez Europejski Bank Centralny luzowania ilościowego czyli znacznych zakupów papierów dłużnych państw strefy euro na rynku wtórnym spowodowało wzrost kursów obligacji i tym samym spadek ich rentowności - poinformowała agencja dpa.

Walka z deflacją, niemrawym wzrostem gospodarczym, wysokim poziomem bezrobocia zwł. wśród młodych - sytuacja w Europie jest sporym obciążeniem dla światowej gospodarki. Pojawia się jednak kilka powodów, które mogą dodać otuchy samym Europejczykom.

Celem MF jest to, by pobór podatków był tańszy, bardziej efektywny i przyjazny dla podatnika, bo OECD i Komisja Europejska wytykają nam wysokie koszty poboru i słabość administracji podatkowej, a luka podatkowa jest duża - mówi PAP wiceszef MF Jacek Kapica.

Początek marca to bardzo dobry czas, aby - jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy - zabrać się za rozliczenia rocznego zeznania PIT. Tym bardziej, że im wcześniej to zrobimy, tym szybciej możemy liczyć na zwrot z ewentualnych, przysługujących nam ulg podatkowych. W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer podpowiada, jak rozliczyć powinny się osoby samotnie wychowujące dzieci.

- Sankcje polegające na wykluczeniu Rosji z sytemu bankowego SWIFT są możliwe, ale prawda jest taka, że jest to broń obosieczna, która uderzy w nas wszystkich - powiedział w piątek szef MSZ Grzegorz Schetyna po spotkaniu z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem. Unia Europejska będzie rozważała rozszerzenie dalszych sankcji wobec Rosji, jeśli popierani przez Kreml separatyści zaatakują Mariupol.

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła w środę ostrym ścięciem stóp procentowych - o aż 50 pkt bazowych. Zapowiedziała też, że kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej, co wywołało umocnienie złotego. Niższe stopy procentowe to niższe raty kredytów hipotecznych. A także niższe oprocentowanie kart kredytowych. Zaoszczędzą sporo też osoby, które obecnie postanowią wziąć kredyt.