TVN24 Biznes | Pieniądze

Czternasta emerytura nie dla wszystkich. Jest decyzja Sejmu

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Głosowanie nad poprawkami do ustawy o czternastej emeryturze
Głosowanie nad poprawkami do ustawy o czternastej emeryturzesejm.gov.pl
wideo 2/5
sejm.gov.plGłosowanie nad poprawkami do ustawy o czternastej emeryturze

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy o czternastej emeryturze. Senatorowie proponowali między innymi, by czternastki w pełnej wysokości otrzymali wszyscy emeryci i renciści - bez progu dochodowego. Posłowie nie zgodzili się również na zmianę źródła finansowania dodatkowego świadczenia. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Sejm nie zgodził się na żadną z poprawek, które Senat zaproponował do ustawy o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Poprawki te przewidywały zniesienie progu dochodowego, po przekroczeniu którego wysokość tzw. czternastek będzie pomniejszana. Izba wyższa chciała także, by czternastki były finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a nie z Funduszu Solidarnościowego, który został stworzony w celu wsparcia osób z niepełnosprawnością.

Tzw. czternaste świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury (będzie ona wówczas wynosiła 1250,88 zł brutto).

Kto otrzyma czternastą emeryturę

Rząd szacuje, że czternastki otrzyma 9,1 mln osób. Nie wszyscy dostaną jednak świadczenie w takiej samej kwocie, ponieważ w ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto.

Oznacza to, że ok. 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (czyli czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł).

"Czternastek" nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł).

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Czternasta emerytura

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - i w styczniu 2022 r. - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają trzynastą emeryturę. Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Propozycja Senatu

Senat proponował wcześniej zniesienie progu dochodowego, oceniając, że takie różnicowanie seniorów jest nieuzasadnione.

"Ich sytuacja życiowa jest podobna, generalnie są to emeryci lub renciści, osoby nieczynne zawodowo ze względu na wiek i stan zdrowia oraz przyczyny, które spowodowały konieczność bycia poza rynkiem pracy, ustawa zaś w brzmieniu przyjętym przez Sejm, przyznając jednorazowe świadczenie pieniężne, stwarza wśród uprawnionych dalsze podziały, które nie są uzasadnione" - czytamy w stanowisku Senatu.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości