Mamy boom mieszkaniowy. Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było

[object Object]
Kredyty na nowo: sześć miesięcy na sprzedaż mieszkaniaTVN24 BiS
wideo 2/5

Mieszkanie plus i nagrzany rynek mieszkaniowy nie studzą entuzjazmu deweloperów. Pierwszy raz w historii polskiego rynku rozpoczęli oni budowę ponad stu tysięcy mieszkań - informuje Home Broker. Zanotowano również rekord w kategorii liczby mieszkań oddanych do użytkowania.

Jak czytamy w analizie Home Broker, deweloperzy w Polsce w ostatnich 12 miesiącach zaczęli budować 101308 lokali mieszkalnych. To pierwszy w historii polskiego rynku przypadek, gdy przekroczona została bariera 100 tysięcy mieszkań.

Tylko w sierpniu ta liczba wyniosła 9330, co oznacza wzrost o 27 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Rekordowe dane

Liczba rozpoczynanych inwestycji, która rośnie z kwartału na kwartał przyczyniła się także do rekordu w innej kategorii danych raportowanych przez Główny Urząd Statystyczny - lokali oddawanych do użytkowania.

Aktywność deweloperów w okresie wrzesień 2016 - sierpień 2017 rokuHome Broker

Z obliczeń wykonanych przez Home Brokera na podstawie danych opublikowanych przez GUS wynika, że w okresie wrzesień 2016 - sierpień 2017 budujący mieszkania przeznaczone na sprzedaż i wynajem oddali do użytkowania 85541 lokali, o 10,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

W samym sierpniu były to 7943 mieszkania, o 45 procent więcej niż przed rokiem.

Nie spada też aktywność deweloperów na polu pozyskiwania pozwoleń na kolejne budowy. W ostatnim roku liczba nowych pozwoleń przekroczyła 127 tysięcy, co oznacza wzrost o ponad 24 procent rok do roku.

Chętnych nie brakuje

Marcin Krasoń z Home Broker w swojej analizie zaznacza, że póki co deweloperzy nie narzekają także na brak chętnych do zakupów nowych mieszkań. W wielu inwestycjach duża część lokali zostaje sprzedana na pierwszych etapach budowy - wskazuje.

Jego zdanie, mieszkania z rynku pierwotnego są kupowane przez inwestorów i wprowadzane na rynek najmu by przynosiły zyski posiadaczowi. Inwestycje te są często realizowane bez udziału finansowania bankowego, jak policzył Open Finance, kwartalnie w siedmiu największych miastach za gotówkę kupowanych jest ponad 12 tysięcy mieszkań.

W pierwszym półroczu 2017 roku deweloperzy notowani na giełdzie zanotowali niemal 25-procentowy wzrost, a w niektórych firmach dynamika przekroczyła 40 procent. Liderami rynku są Dom Development, Murapol i Robyg, które w pierwszym półroczu sprzedały po 1600-1700 lokali mieszkalnych.

Aktywność deweloperów w ujęciu 12-miesięcznymHome Broker

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości