1 tys. zł macierzyńskiego dla rodziców bez etatów. Sprawdź, co się wkrótce zmieni

Pieniądze

TVN24 BiS"Ani becikowe, ani 500 zł na dziecko, ani roczny urlop". Więcej dzieci nie będzie?

Od 1 stycznia każdy rodzic, który nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego, otrzyma świadczenie w wysokości 1 tys. zł miesięcznie. Ten zasiłek trafi do studentów, bezrobotnych, pracujących na umowy o dzieło oraz prowadzących własną działalność gospodarczą.

- "Kosiniakowe" to realna pomoc, a rządowy program Rodzina 500+ to "mgliste 500 zł" - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak- Kamysz na odbywającej się w sobotę w Warszawie Radzie Naczelnej partii.

- Od 2016 r. wszyscy rodzice, którzy nie mogą skorzystać z urlopów rodzicielskich, dostaną przez rok 1 tys. zł miesięcznie - przypomina prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Do tej pory z takich rocznych urlopów korzystali wyłącznie płacący składki ZUS.

Autorem nowej formy "macierzyńskiego" jest Kosiniak-Kamysz, były minister pracy i polityki społecznej.

Nowe świadczenie można otrzymywać przez maksymalnie 71 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka. Wnioski składać można w siedzibie odpowiedniej gminy lub przez internet. Ich nabór rusza 2 stycznia 2016 roku.

1000 zł

- Za kilkanaście dni wchodzi w życie ustawa, którą przeprowadziliśmy w poprzedniej kadencji. 1 tys. zł na każde dziecko przez pierwszy rok życia. 1 tys. zł na rękę dla tych rodziców, którzy nie mogli do tej pory korzystać z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego - przypominał Władysław Kosiniak-Kamysz podczas sejmowej konferencji w piątek.

Kosiniak-Kamysz obiecuje, że nie będzie osoby, która pobierałaby kwotę niższą od obiecanego 1 tys. zł.

Jeśli osoby, które korzystają z urlopu macierzyńskiego bądź rodzicielskiego, ale ich wyliczone świadczenia są niższe niż 1 tys. zł, to wówczas tacy rodzice mają prawo do wyrównania.

Pieniądze trafią nawet do 125 tys. osób

Jak mówił były minister, wsparcie trafi zarówno do tych osób, którym rodzą się dzieci w tym roku, jak i w latach następnych. Jest ono "szczególnie ważne dla studentów, bo oni nie mieli nigdy uprawnienia (do urlopu rodzicielskiego), dla osób wykonujących umowę o dzieło, dla poszukujących pracy, dla ubezpieczonych w KRUS.

Według szacunków szefa PSL takie świadczenie może trafić w przyszłym roku nawet do ok. 125 tys. osób.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że wsparcie finansowe będzie dotyczyło wszystkich dzieci urodzonych w tym roku oraz kolejnych latach.

- Wciąż mamy mgliste zapowiedzi 500 zł. Najpierw miało być na każde dziecko, później widzimy, że na drugie. Opóźnia się termin wejścia w życie, bo niektórzy przedstawiciele rządu mówią o czerwcu. A 1 tys. zł wchodzi od stycznia - zaznaczył były minister pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: "Prosto z Polski" TVN24