Jak przekazać 1 procent podatku w usłudze Twój e-PIT?

Pieniądze

Ile wyniesie pensja na rękę po zmianach w PIT i PPKTVN24 BiS
wideo 2/3

Przy rozliczaniu się z urzędem skarbowym możemy oddać 1 procent naszego podatku wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego (OPP). Podpowiadamy, jak przekazać pieniądze w usłudze Twój e-PIT oraz co zrobić, jeżeli chcemy zmienić OPP.

W 2020 roku deklaracje PIT będzie można składać od 15 lutego do 30 kwietnia. Jeśli złożymy swoje zeznanie podatkowe wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie i tak liczony od 15 lutego.

W usłudze Twój e-PIT udostępnione zostanie przygotowane dla podatników zeznanie podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. W zakresie PIT-28 i PIT-36 – nie będzie dotyczyć przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Jak przekazać 1 proc. podatku?

Aby przekazać 1 proc. podatku wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego należy zalogować się na rządowym portalu www.podatki.gov.pl podając swój nr PESEL (lub NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z deklaracji za rok 2019, jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2019 r.).

Alternatywą jest skorzystanie z profilu zaufanego, do zalogowania się nie jest potrzebny podpis kwalifikowany.

Po zalogowaniu zobaczymy na głównym ekranie zobaczymy informację o OPP.

Jeżeli po raz pierwszy przekazujemy 1 proc. podatku to wybieramy z listy numer KRS tej OPP, której chcemy wesprzeć. Następnie wskazujemy cel szczegółowy (jeśli chcemy) i zaznaczamy zgodę na przekazanie OPP informacji o 1 proc. podatku (jeśli chcemy). Ostatnim krokiem jest akceptacja i wysłanie naszego zeznania.

Z kolei gdy chcemy zmienić OPP to wybieramy opcję "Zmieniam organizację". Wybieramy z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcemy przekazać 1 proc. podatku. Wskazujemy cel szczegółowy (jeśli chcemy), a następnie zatwierdzamy zmianę. Akceptujemy i wysyłamy zeznanie.

Jeżeli chcemy zmienić tylko cel szczegółowy to wybieramy opcję "Zmieniam organizację". Nie zmieniając numeru KRS edytujemy informację o celu szczegółowym i zatwierdzamy zmianę. Akceptujemy i wysyłamy zeznanie.

Warto pamiętać, że usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje organizację pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od nas jeden procent podatku. Wybiera też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1 proc. Musi być spełniony jednak jeden warunek; OPP nie może stracić w międzyczasie uprawnienia do pobierania 1 proc. W przeciwnym razie system nie uwzględni jej w zeznaniu i zostawi puste pole.

Czym jest OPP?

Organizacja pożytku publicznego (OPP) to organizacja pozarządowa, która działa na rzecz społeczności. Może nią być na przykład fundacja, stowarzyszenie, klub sportowy albo inna instytucja. Takie organizacje między innymi wspierają osoby chore, z niepełnosprawnością lub w trudnej sytuacji życiowej, pomagają też ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych oraz zajmują się działalnością charytatywną. Dbają również o środowisko, chronią konsumentów, a także wspomagają rozwój gospodarki, edukacji, oświaty i kultury.

Każda OPP musi spełniać wiele wymogów i jest zarejestrowana w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym), czyli ma swój numer KRS.

Aktualna lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego opublikowana jest na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock