Nieruchomości

Od stycznia zmiany w budowie mieszkań. Pięć rzeczy, jakie warto wiedzieć

Nieruchomości

Ekspert o mikromieszkaniach: to przepisy warto dostosować do rynku
Ekspert o mikromieszkaniach: to przepisy warto dostosować do rynku
wideo 2/4

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce określić w rozporządzeniu minimalną powierzchnię mieszkania. Znikną za to stare przepisy dotyczące projektowania aneksu kuchennego czy miejsca na pralkę. - To było takie kuriozum jeszcze z czasów PRL- u - ocenił w rozmowie z TVN24 BiS Konrad Płochocki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przedstawiamy najważniejsze założenia.

CZYTAJ CAŁY TEKST ROZPORZĄDZENIA

Główne zmiany w budownictwie mieszkaniowymmib.gov.pl

1. Powierzchnia minimalna mieszkania

Najbardziej kontrowersyjną zmianą jest wprowadzenie przepisami minimalnej powierzchni mieszkania. Dotychczas prawo regulowało minimalny metraż tylko niektórych lokali, np. co najmniej jeden pokój musiał mieć 16 mkw. Nie określano natomiast ogólnej wymaganej powierzchni mieszkania - wskazał w rozmowie z TVN24 BiS Konrad Płochocki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Zdaniem ministerstwa nowe przepisy nie wpłyną znacząco na praktykę stosowaną przez deweloperów. "Już na podstawie obowiązujących przepisów, biorąc pod uwagę wymagania w zakresie minimalnej powierzchni przynajmniej jednego pokoju, [...] można przyjąć, że minimalna powierzchnia mieszkania jednopokojowego powinna wynosić co najmniej 24-25 mkw. Próg określony w projekcie pokrywa się z aktualną praktyką - przeciętna powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę w Polsce wynosi - 26,7 m kw." - pisze MIB na swojej stronie internetowej.

Te słowa potwierdza dyrektor PZFD. - W praktyce projektowaliśmy mieszkania o minimalnej powierzchni 24 m kw. - mówi Płochocki.

2. Mikroapartamenty pozostaną

Inną praktyką jest oddawanie do użytku przez deweloperów tak zwanych mikroapartamentów czyli lokali o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych.

- Jest coś takiego jak lokal użytkowy - tłumaczy Płochocki w rozmowie z TVN24 BiS. - Nie możemy zaprojektować małego mieszkania, choćby ze względu na wymóg 16- metrowego pokoju, ale możemy zaprojektować lokal użytkowy - mówił dyrektor PZFD.

Taką praktykę dostrzegł minister infrastruktury i budownictwa, o czym informował już w maju tego roku. - Budują (deweloperzy) np. na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe tzw. aparthotele - mówił wtedy Tomasz Żuchowski, wiceminister. - W reklamach zachwalają swoje inwestycje jako małe, funkcjonalne apartamenty, a klientom sprzedają je jako lokale użytkowe. Tak postępować nie wolno - dodawał.

Szef PZFD zgadza się, że budowanie mikroapartamentów jest popularne. - Powstawały takie "mieszkania", nawet kilkunastometrowe - wyjaśniał - klienci się na nie znajdowali - mówi Płochocki.

Pytany, czy deweloperzy i klienci wykorzystywali lukę w prawie, odpowiadał: "Tak się zdarzało i tak się będzie zdarzać".

Rozporządzenie nie zakazuje budowania przez deweloperów tych mikroapartamentów - Tu się nic nie zmieni, one nadal będą powstawały - zapewnia Płochocki.

3. "Uwolnili" pralkę

Kolejne zmiany dotyczą pralki.

Do tej pory funkcjonowały regulacje, zgodnie z którymi w łazience musiało być przewidziane miejsce na pralkę. Jak zauważa resort budownictwa, od czasu wejścia w życie tej regulacji - czyli od 2002 roku - zmieniły się przyzwyczajenia ludzi dotyczące ustawień pralki. Tym samym obowiązujący przepis stał się "nieżyciowy".

Podsumowując tę zmianę, Płochocki mówił żartobliwie o zmieniających się praktykach.

- A może doczekamy się takich czasów, że tego miejsca na pralkę wcale nie będziemy projektować, bo będziemy korzystać z pralni automatycznych.

4. Aneks kuchenny

Podobne zmiany dotyczą aneksu kuchennego. Dotychczas niedozwolone było zaprojektowanie go połączonego z pokojem w jednopokojowym mieszkaniu. Wraz z wejściem w życie nowelizacji takie ograniczenie zniknie.

- To było takie kuriozum jeszcze z czasów PRL- u, że nie mogliśmy w pokoju przewidzieć aneksu kuchennego. Tego rodzaju absurdy zostały pousuwane przez ministerstwo, to trzeba zaliczyć "na plus" - zauważa Płochocki.

5. Od kiedy?

Zgodnie z planem ministerstwa, nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.

Autor: ps/ms / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstok

Pozostałe wiadomości