Złoty okres dla deweloperów. Tylu mieszkań nie budowali od ośmiu lat

ShutterstockLiczba mieszkań oddanych do użytku w marcu wzrosła rok do roku aż o 74 proc.

Deweloperzy przeżywają złoty okres. Pierwszy kwartał był dla nich najlepszy od 8 lat pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku. Mogą się spodziewać, że będzie to miało odzwierciedlenie w wynikach finansowych - ocenia Lion’s Bank.

Tylko przez pierwsze trzy miesiące deweloperzy oddali do użytku 17,2 tys. mieszkań - to o ponad połowę więcej niż przed rokiem i najwięcej od 8 lat. To informacja szczególnie ważna dla inwestorów giełdowych - przychody ze sprzedaży pojawią się w ich wynikach finansowych.

Rekord

Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, marzec był wyjątkowo dobrym miesiącem. Liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła rok do roku aż o 74 proc. i osiągnęła poziom 5,9 tys. sztuk.

Analitycy Lion’s Bank zwracają uwagę także na inne dane GUS. Wskazują one, że od stycznia liczba inwestycji deweloperskich przestała rosnąć. Przez 2,5 roku GUS co miesiąc przytaczał dane o rosnącej liczbie nowych inwestycji.

Wyniki działalności deweloperówGUS

Ostrożniej z inwestycjami

Aktualnie deweloperzy wydają się być dużo ostrożniejsi w podejmowaniu decyzji o inwestycjach. Popyt na nowe mieszkania może się zmieniać z uwagi na legislacyjne okoliczności - podatek bankowy (skutkuje tym, że trudniej o kredyt hipoteczny), zakończenie programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Co ważne, ze stabilizacją mamy do czynienia nie tylko w przypadku nowo rozpoczynanych inwestycji, ale także wydawanych pozwoleń na budowę. W pierwszym kwartale wydano ich tyle, że deweloperzy mogliby wybudować 21,4 tys. nowych mieszkań. Gdy jednak spojrzymy na wzrost rok do roku, zmiana nie jest już tak znacząca - wynosi 5,9 proc. Oznacza to, że rynek pomału się wycisza i nie należy się spodziewać dalszej ekspansji - oceniają analitycy Lion's Banku.

Wyniki budownictwa mieszkaniowegoGUS

Autor: ag/bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości