Nieruchomości

Wygląda, jakby wisiał w powietrzu. "Zamek w chmurach" do wynajęcia

Nieruchomości

Wielka zrzutka na zamek
TVN24 BiSWielka zrzutka na zamek

100 euro, czyli około 433 złote - tyle kosztuje wynajęcie na jeden dzień… bajkowego zamku we Włoszech. Budowla położona w małej średniowiecznej w osadzie w Abruzji jest idealnym miejscem na wesela, koktajle, urodziny czy rocznice.

Zamek znajduje się w Roccascalegnana, małej miejscowości w środkowych Włoszech. Zbudowany został na skale i znany jest jako "zamek w chmurach", ponieważ wygląda, jakby wisiał w powietrzu.

W uroczej osadzie poniżej purpurowe drzewa figowe i maleńkie krzaki granatów wyrastają z masywnych głazów otaczających ulice, na których częściej spotkać można kury niż ludzi.

Z ruiny w klejnot

Zamek pozostawał opuszczony przez wieki. Był ruiną, w której spały jedynie owce i psy. Niedawno przeszedł gruntowny remont i teraz bardziej przypomina budowlę jak z bajki.

Burmistrz Domenico Giangiordano wpadł na pomysł, aby wynajmować go na imprezy, aby tchnąć nieco życia w wyludnione miasto.

- Naszym celem nie jest pozyskanie gotówki, tylko wsparcie lokalnej gospodarki poprzez zwabienie elitarnej klienteli, kochającej niecodzienne miejsca - tłumaczy, komentując wysokość opłaty za wynajem.

Bo pomimo pięknych krajobrazów i zapierających dech w piersiach widoków rozciągających się od zaśnieżonych szczytów Apeninów po daleki błękit Adriatyku, Roccascalegna nie przyciąga uwagi turystów. Jest tam tylko kilka barów i pensjonatów. Stare kamienne domki zostały zmodernizowane, a kilka innych, rozpadających się budynków można kupić za 20 tysięcy euro. Sam zamek, o powierzchni 700 metrów kwadratowych, posiada kaplicę na ślub, wieżę, w której organizowane są wieczorne koktajle, oraz lochy i sale tortur, przeznaczone na kolacje przy świecach i biznesowe brunche. Do zamku można dojść tylko pieszo, nie prowadzi do niego żadna droga. Wycieczka na szczyt może być więc wyzwaniem, szczególnie dla ubranej w długą suknię panny młodej. Przed wspinaczką najlepiej zaopatrzyć się w buty trekkingowe, albo jeszcze lepiej pójść boso. W przeszłości zdarzało się bowiem, że szczeliny między schodami stanowiły pułapkę dla oślich kopyt.

Palce lizać

Lokalne specjały z imprezowego menu obejmują takie przysmaki jak: klopsiki z tartym serem Pecorino, płaski chleb z oliwą i białym winem (Pizza Scima), szaszłyki z jagnięciny (arrosticini), sernik z sera ricotta oraz słodko-kwaśne gofry.

Pane porchettato, duże ciasto chlebowe nadziewane pieczoną wieprzowiną bez kości, to przepis opatentowany przez staruszkę, która prowadzi wiejską piekarnię. Jej specjalnością są również tradycyjne ciastka weselne. Wśród proponowanych smakołyków jest ponadto taralli, czyli przekąska, która może być przygotowywana zarówno w wersji słodkiej, jak i słonej. W drugim przypadku często przyprawiane jest anyżkiem, pieprzem czy czosnkiem.

Autor: tol//dap / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Zitumassin/Wikipedia(CC BY SA 4.0)

Pozostałe wiadomości