Ubezpieczenie mieszkania lub domu. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Czy to dobry moment na zakup mieszkania?
wideo 2/3
Czy to dobry moment na zakup mieszkania?

Warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkaniowe? Co to jest zakres polisy? Czego ubezpieczenie nie obejmuje i czym są zdarzenia losowe? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie mieszkaniowe - dlaczego warto?

Nie ma wymogu ubezpieczenia mieszkania czy domu, tak jak ma to miejsce w przypadku OC samochodu - nieruchomości ubezpieczamy dobrowolnie. Warto jednak ubezpieczyć się od zalania czy włamania. Ale nie tylko - polisy mogą obejmować również pożary, uderzenia pioruna czy zerwany dach z powodu wichury.

Zdarza się, że konieczne jest wykupienie polisy na mieszkanie czy dom, tak jak ma to miejsce w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia mieszkaniowego?

Oprócz kosztu polisy, ważny jest też jej zakres, czyli co obejmuje ochrona i w jakich przypadkach otrzymamy świadczenie za szkodę. Ważne są również stawki - czyli ile pieniędzy dostaniemy, za jaki rodzaj szkody, a także w jaki sposób będzie wyceniana szkoda. Ponadto znaczenie mogą mieć również zniżki, które można otrzymać za pewne zabezpieczenia, np. drzwi antywłamaniowe czy monitoring wideo.

Ubezpieczenie mieszkaniowe - koszt

Najtańsze ubezpieczenia mieszkaniowe to koszt wielkości 50 zł miesięcznie, ale na ogół wysokość składki wynosi ok. 250-350 zł. Ostateczny koszt zależy od wielu czynników, w tym wielkości nieruchomości oraz tego, co chcemy ubezpieczyć.

Na koszt polisy może mieć też wpływ historia ubezpieczeniowa - czy w przeszłości było wypłacane odszkodowanie, a także piętro na którym jest mieszkanie - ubezpieczenie mieszkania znajdującego się na parterze lub ostatnim piętrze może być droższe.

Zakres ubezpieczenia mieszkaniowego

To, co chcemy ubezpieczyć i od jakiego rodzaju szkody jest kluczowe przy wyborze ubezpieczenia mieszkaniowego. Każde towarzystwo ma inny zakres ochrony, więc warto dobrze zapoznać się z ofertą - może się zdarzyć, że różne towarzystwa inaczej definiują zalanie czy kradzież z włamaniem. Oczywiście im większy zakres, tym wysokość składki jest wyższa.

Ubezpieczenie chroni mury i elementy stałe znajdujące się w domu czy mieszkaniu, chodzi tu o ściany działowe, instalację np. elektryczną czy wodno-kanalizacyjną, drzwi i okna, zamontowane na stałe urządzenia (np. grzejniki).

Polisę można rozszerzyć o mienie ruchome, m.in. o meble, sprzęt elektroniczny, sprzęt AGD, instrumenty muzyczne, odzież, biżuterię czy gotówkę.

Zdarzenia losowe

Jak już wyżej wspomnieliśmy, na wysokość składki ma wpływ zakres ochrony. A ten zależy od zapisów dotyczących zdarzeń losowych - warto zatem zapoznać się, o jakie zdarzenia może chodzić. Szkody spowodowane zdarzeniami losowymi można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: spowodowane działaniem sił natury i działaniem osób trzecich.

Jeśli chodzi o siły natury, to są one na ogół podzielone według czterech rodzajów żywiołów: ognia, wiatru, ziemi i wody. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają właśnie te cztery grupy. Dla przykładu: trąba powietrzna wchodzi w zakres ryzyk związanych z wiatrem i występuję obok wichur i porywistych wiatrów.

Warto przyjrzeć się też definicji tych pojęć, bo zjawisko trąby powietrznej czy wichury może być sprecyzowane i mieć jasno określone parametry - np. prędkość wiatru zmierzoną przez najbliższą stację meteorologiczną.

Ubezpieczenie mieszkaniowe - odszkodowanie

Przy czytaniu umowy ważne jest, by zwrócić uwagę na wysokość odszkodowania za daną szkodę. Dom i mieszkanie to nie tylko mury, ale i inne elementy konstrukcyjne, czy też gromadzone przez lata nierzadko wartościowe przedmioty. Wszystko jest osobno wyceniane - ustalana jest maksymalna kwota, jaką można dostać w ramach odszkodowania.

Wyłączenia z ubezpieczenia

Każda polisa ma również zapisy dotyczące tego, czego nie chroni. Mogą to być na przykład dzieła sztuki, które trzeba ubezpieczyć oddzielnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wyniki budownictwa mieszkaniowego ogółemGUS

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock