Nieruchomości

Mieszkania. Sprzedaż rośnie szybciej niż ceny

Nieruchomości

Wiceminister tłumczacy tajniki Mieszkania Plus
Wiceminister tłumczacy tajniki Mieszkania PlusTVN24 BiS
wideo 2/5

W ubiegłym roku w sześciu największych miastach w Polsce sprzedaż nowych mieszkań wzrosła o 17 procent. Wolniej rosły za to średnie ceny mieszkań. – Rynek mieszkaniowy jest bardzo konkurencyjny – ocenia Konrad Płochocki dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak podał REAS, firma doradcza zajmująca się rynkiem mieszkaniowym, sprzedaż nowych mieszkań w 2017 roku w sześciu największych polskich miastach osiągnęła poziom 72,7 tys., poprawiając o ponad 17 proc. najlepszy dotychczas wynik z roku 2016. Średnia cena mieszkania w ofercie wzrosła o 6,1 proc. (IV kw. 2017 vs. IV kw. 2016 roku).

Rekordy rynku nieruchomości

- Do tego wyniku przyczyniły się niskie stopy procentowe oraz znakomita sytuacja na rynku pracy. To przekładało się z jednej strony na dostępność kredytów, a z drugiej strony na poczucie bezpieczeństwa wśród kupujących mieszkania - powiedział Konrad Płochocki. - Dane potwierdzają przypuszczenia całej branży o tym, że kolejny rok z rzędu mamy do czynienia z rekordami na rynku nieruchomości mieszkaniowych – dodał.

Mówiąc o rekordach dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich ma na myśli nie tylko skale sprzedaży, ale też liczbę wydanych pozwoleń na budowę i lokali oddanych do użytkowania.

Wyzwania dla branży w 2018 roku

Nie oznacza to, że branża deweloperska nie ma problemów. Jednym z nich są ceny gruntów, które rosną szybciej niż ceny mieszkań. - Dlatego niezbędne jest odrolnienie gruntów znajdujących się w granicach administracyjnych miast oraz uwolnienie gruntów znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz spółkach Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe – uważa Konrad Płochocki.

Inne ryzyka dla branży w 2018 roku to m.in. wzrastające koszty wykonawstwa, wynikające z podwyżek cen materiałów budowlanych oraz deficytu pracowników budów.

- Nie bez znaczenia będzie również rezygnacja rządu z kontynuacji programu Mieszkanie dla Młodych, który cieszył się ogromną popularnością i pozwolił wielu młodym ludziom wejść w posiadanie własnego mieszkania. Szacujemy, że skutkiem będzie wzrost cen mieszkań o około 5 proc. w 2018 roku, pomimo jednoczesnego spadku marż deweloperów" - powiedział Płochocki.

Dane GUS

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 roku oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż przed rokiem. W tym czasie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 250 tys. 218 mieszkań, tj. o 18,3 proc. więcej niż w 2016 roku (kiedy notowano wzrost o 12 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 205 tys. 990, tj. więcej o 18,4 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 3,3 proc.

Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 94 tys. 483 mieszkań, tj. więcej o 13 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 6 proc.

Deweloperzy w okresie dwunastu miesięcy 2017 r. oddali do użytkowania 89 tys. 817 mieszkań (co stanowiło 50,4 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 13,5 proc. więcej, wobec wzrostu o 26,8 proc. przed rokiem.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 128 tys. 484 mieszkań, tj. o 20,5 proc. więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 9,7 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 105 tys. 401 mieszkań (o 23,3 proc.), wobec spadku przed rokiem o 1,2 proc.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości