Mieszkanie na wynajem. Eksperci wskazali miasta, w których można zarobić najwięcej

Nieruchomości

Wyższe ceny mieszkań. Komentarz ekspertaTVN24 BiS
wideo 2/6

Gdańsk i Warszawa - to miasta, w których zanotowano największe wzrosty cen najmu mieszkań. Jak wynika jednak z raportu Expandera i Rentier.io, nie oznacza to, że właśnie tam najbardziej opłaca się inwestować w nieruchomości.

W raporcie przeanalizowano 25 814 ogłoszeń dotyczących najmu oraz 36 213 ogłoszeń sprzedaży mieszkań zamieszczonych w kwietniu. Te ostatnie wykorzystano do oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem.

Wynajem mieszkań

Autorzy raportu podkreślili, że zebrane dane pokazują, iż koszty najmu mieszkań są zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. "Największe wzrosty miały miejsce w Gdańsku (o 10 procent) i Warszawie (o 9 procent). Należy też dodać, że są to jednocześnie miasta, w których najem jest najdroższy. Nie oznacza to jednak, że tam można liczyć na najwyższą rentowność w przypadku inwestycji w mieszkanie na wynajem" - podkreślił, cytowany w raporcie, Anton Bubiel z Rentier.io.

"Pomimo, iż przy pełnym obłożeniu stopa zwrotu brutto wciąż utrzymuje się w tych miastach na przyzwoitym poziomie (powyżej 6 procent w skali roku), to na sporo lepszy zwrot z inwestycji mogą liczyć wynajmujący mieszkania w Sosnowcu (9,5 procent) i Częstochowie (8,8 procent)" - dodał.

Powyższa rentowność jest jednak wartością brutto, czyli przed odliczeniem podatków oraz bez uwzględnienia dodatkowych kosztów początkowych (np. prowizji pośrednika) i cyklicznych (np. raty kredytu). "Dlatego przed podjęciem tego rodzaju inwestycji trzeba dokładnie przeanalizować i policzyć, ile wyniesie rentowność po uwzględnieniu dodatkowych kosztów w naszym konkretnym przypadku" - zaznaczył Bubiel.

Czasem lepiej kupić

Z analizy wynika, że zakup mieszkania pod wynajem najbardziej opłaca się w Sosnowcu, Częstochowie i Katowicach.

"W Sosnowcu i Katowicach koszt najmu mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych jest aż o około 500 złotych wyższy niż rata kredytu. Należy jednak dodać, że rata jest niższa częściowo dlatego, że za jej pomocą finansujemy 90 procent ceny mieszkania. Pozostałe 10 procent musimy wyłożyć z własnej kieszeni, jako wkład własny" - wyjaśniał Jarosław Sadowski z Expandera.

Z kolei w Krakowie, Gdyni czy Białymstoku rata kredytu jest bardzo zbliżona do kwoty płaconej za najem.

Jak podkreślono w raporcie, w tych miastach, w których rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem jest najwyższa, jednocześnie mieszkańcom najbardziej opłaca się kupić mieszkanie na własność. Zwłaszcza, że - jak wskazuje Sadowski " daje to większe poczucie bezpieczeństwa, co jest ważne na przykład w sytuacji planowania założenia rodziny.

"Poza tym koszt najmu trzeba ponosić zawsze, a ratę płacimy tylko przez określony czas, czyli do momentu spłaty zadłużenia" - dodał ekspert.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock