Dotacje do mieszkań. Strumień pieniędzy popłynie do gmin

Nieruchomości

Stasiak o Mieszkaniu plus: Są balkony i są windy TVN24 BiS
wideo 2/4

Na bezzwrotne wsparcie budownictwa społecznego przez programy BGK zarezerwowane będzie 6,2 mld zł – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Pieniądze będą przeznaczone głównie na wsparcie gmin.

Smoliński zaznaczył, że pieniądze zostały ujęte w uchwale rządu, dotyczącej Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Budownictwo społeczne

- To kwota – po pierwsze – na bezzwrotne wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego, to jest na budownictwo komunalne oraz – po drugie – na dofinansowanie kosztów budowy mieszkań społecznych czynszowych prowadzonych przez podmiot prywatny we współpracy z gminą, a także na domy dla bezdomnych - wyjaśnił Smoliński. Dodał, że 6,2 mld zł ma być wykorzystane do 2025 roku. Uchwałę o Narodowym Programie Mieszkaniowym rząd przyjął we wrześniu 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej. Zgodnie z programem do 2030 r. średnia liczba mieszkań ma wzrosnąć z obecnych 363 na 1000 mieszkańców, do 435.

- Zakładając, że nie zmieni nam się liczba mieszkańców i nie ubędzie nam mieszkań, to oznacza dokładnie 2 mln 744 tys. mieszkań, w ciągu 13 lat - mówił jeszcze w czerwcu prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. W skład NMP wchodzi pakiet Mieszkanie plus. Zakłada się, że na koniec 2017 r. w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 10 tys. lokali.

Oszczędzanie na mieszkanie

W ramach programu przewidziane jest oszczędzanie na cele mieszkaniowe. Pieniądze zaoszczędzone na kontach będzie można przeznaczyć nie tylko na zakup mieszkania czy budowę domu, ale także np. na wkład własny przy zakupie nieruchomości.

Oszczędności będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bądź domu. Mają być zwolnione z tzw. "podatku Belki", czyli od podatku od zysków kapitałowych.

Budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock