Mieszkanie dla Młodych przejdzie lifting. Skorzystają tysiące rodzin

[object Object]
Smoliński o programie Mieszkanie dla MłodychTVN24 BiS
wideo 2/3

Projekt nowelizacji dotyczący programu Mieszkanie dla Młodych pozwoli wykorzystać 60 milionów złotych przewidzianych na ten program w 2017 roku w budżecie, co pomoże w zakupie mieszkań około 4 tysiącom rodzin - powiedział na posiedzeniu sejmowych komisji wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Smoliński na wtorkowym wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji finansów publicznych oraz infrastruktury przedstawił projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi autorstwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Dopłata do kredytu

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM), którego dotyczy nowelizowana ustawa, wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program - "Rodzina na Swoim". MdM polega na tym, że beneficjenci otrzymują dofinansowanie do kredytu hipotecznego. Limity dofinansowania na kolejne lata wynoszą 746 mln zł na 2017 r. i 762 mln zł na 2018 r. Wnioski o dofinansowanie kredytu w programie MdM przesyłane są za pośrednictwem banków do Banku Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z ustawą BGK jest zobowiązany wydać komunikat o wstrzymaniu procedury naboru wniosków, jeżeli w bieżącym roku, którego dotyczy limit, łączna pula wniosków złożonych przez nabywców do BGK osiągnie 95 proc. limitu oraz gdy pula wniosków osiągnie 50 proc. limitów budżetowych kolejnych lat. 5 proc. limitu z br. jest przeznaczane na wypłaty dla rodzin wielodzietnych (z trojgiem lub więcej dzieci) oraz na zapewnienie środków dla wniosków złożonych w dniu ukazania się komunikatu BGK. Środki na kolejne lata są odpowiednio odblokowywane z początkiem danego roku, którego dotyczy limit. BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków na rok 2017 na początku lutego br. Z kolei przyjmowanie wniosków w ramach puli na 2018 r. zostało wstrzymane na początku kwietnia br. Ostatnia transza na 2018 r. ruszy w styczniu przyszłego roku. - W praktyce dochodzi do tego, że nie wszystkie wnioski zgłoszone zostają zaakceptowane w postaci zawartych umów, albo też część wnioskujących wycofuje się z różnych przyczyn - powiedział Smoliński. Dodał, że w efekcie w ubiegłym roku nie zostały wykorzystane wszystkie środki budżetowe przewidziane na MdM. Jak poinformował, w tym roku ten mechanizm się powtarza i stąd propozycja zmiany przepisów.

Bez ograniczenia

Proponowane zmiany zniosą 95-procentowe ograniczenie. Oznacza to, że wnioski na dofinansowanie w ramach MdM będą przyjmowane do pełnej wartości kwoty zabezpieczonej w budżecie. Smoliński zastrzegł, że gdyby tych środków zabrakło dla rodzin wielodzietnych, to ustawa przewiduje dla nich dodatkowe środki. Wiceszef MIB powiedział, że jeżeli nowela zostanie przyjęta jeszcze na bieżącym posiedzeniu Sejmu, to - zgodnie z zapisani projektu - wejdzie w życie 1 sierpnia br. Dzięki temu pojawi się możliwość wykorzystania dodatkowych 60 mln zł, co w przeliczeniu na liczbę zawartych umów daje dofinansowanie na mieszkania dla około 4 tysięcy rodzin. Komisje przyjęły projekt bez poprawek, a posłem sprawozdawcą został Bogdan Rzońca (PiS). W styczniu 2016 r. Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu MdM - będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r.

Wsparcie dla oszczędzania

Z informacji z resortu infrastruktury i budownictwa wynika, że program zostanie zastąpiony przez jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM), który ma zostać skierowany do Sejmu jeszcze w tym roku. IKM będą wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe. Pieniądze zaoszczędzone na kontach będzie można przeznaczyć nie tylko na zakup mieszkania, czy budowę domu, ale także np. na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Oszczędności będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bądź domu. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad dwoma ograniczeniami dotyczącymi IKM: maksymalną stawką oszczędzania, do którego państwo będzie dopłacało premię i maksymalną wysokością premii. Prawdopodobnie nie będzie wprowadzona minimalna kwota oszczędności, ale promowana będzie systematyczność. Możliwość oszczędzania będzie miał każdy, bez względu na wysokość dochodów. IKM mają być zwolnione z tzw. „podatku Belki”, czyli od podatku od zysków kapitałowych. Podatek obejmuje m.in. zysk z lokat. Wynosi on 19 proc. Z tego podatku zwolnione były do tej pory jedynie Indywidualne Konta Emerytalne. Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości