Nieruchomości

Dodatkowe miliony na mieszkania. Wkrótce ruszy przyjmowanie wniosków

Nieruchomości

[object Object]
Smoliński o programie Mieszkanie dla MłodychTVN24 BiS
wideo 2/4

Z programu Mieszkanie dla Młodych jeszcze w tym roku popłynie dodatkowe 60 milionów złotych - taki ma być skutek noweli uchwalonej w piątek przez Sejm. W efekcie, pozwoli to na dofinansować kredyty na mieszkania dla około czterech tysięcy rodzin.

Za przyjęciem noweli ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania głosowało posłów 430, przeciwnych było 6. Od głosu wstrzymał się jeden poseł.

Wstrzymanie środków

Przypomnijmy, że wnioski o dofinansowanie kredytu w programie MdM przesyłane są za pośrednictwem banków do Banku Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z ustawą, BGK jest zobowiązany wydać komunikat o wstrzymaniu procedury naboru wniosków, jeżeli w bieżącym roku, którego dotyczy limit, łączna pula wniosków złożonych przez nabywców do BGK osiągnie 95 procent limitu oraz gdy pula wniosków osiągnie 50 procent limitów budżetowych kolejnych lat. 5 procent limitu z bieżącego roku jest przeznaczane na wypłaty dla rodzin wielodzietnych (z trojgiem lub więcej dzieci) oraz na zapewnienie środków dla wniosków złożonych w dniu ukazania się komunikatu BGK. Środki na kolejne lata są odpowiednio odblokowywane z początkiem danego roku, którego dotyczy limit.

Jak tłumaczył jednak na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury wiceminister w MIB Kazimierz Smoliński, w praktyce dochodziło do tego, że nie wszystkie zgłoszone wnioski są akceptowane w postaci zawartych umów, albo też część wnioskujących wycofuje się z różnych przyczyn. Dodał, że w efekcie w ubiegłym roku nie zostały wykorzystane wszystkie środki budżetowe przewidziane na MdM. Jak poinformował, w tym roku ten mechanizm się powtarza i stąd propozycja zmiany przepisów.

Jakie zmiany

Przyjęta w piątek nowela zniesie 95-procentowe ograniczenie zobowiązujące BGK do wstrzymania przyjmowania wniosków. Oznacza to, że wnioski na dofinansowanie w ramach MdM będą przyjmowane do pełnej wartości kwoty zabezpieczonej w budżecie. Smoliński zastrzegł, że gdyby tych środków zabrakło dla rodzin wielodzietnych, to ustawa przewiduje dla nich dodatkowe środki.

Wiceszef MIB powiedział, że jeżeli nowela zostanie przyjęta jeszcze na bieżącym posiedzeniu Sejmu to - zgodnie z zapisani projektu - wejdzie w życie 1 sierpnia br. Dzięki temu pojawi się możliwość wykorzystania dodatkowych 60 mln zł, co w przeliczeniu na liczbę zawartych umów daje dofinansowanie na mieszkania dla około czterech tysięcy rodzin. W styczniu 2016 roku Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu MdM - będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 roku.

Co w zamian?

Z informacji z resortu budownictwa wynika, że program zostanie zastąpiony przez jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM), który ma wejść do Sejmu jeszcze w tym roku. IKM będą wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe. Pieniądze zaoszczędzone na kontach będzie można przeznaczyć nie tylko na zakup mieszkania czy budowę domu, ale także np. na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Oszczędności będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bądź domu.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości