Będą zmiany w kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji"

Nieruchomości

Bartosz Wyżykowski o wzroście rat kredytówTVN24 BiS
wideo 2/4

Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" (SBB) zamierza wiosną złożyć obywatelski projekt ustawy wydłużający do sześciu miesięcy z czternastu dni, czas na restrukturyzację kredytu hipotecznego - poinformował w poniedziałek dziennikarzy prezes SBB Arkadiusz Szcześniak.

- Na wiosnę chcielibyśmy złożyć obywatelski projekt ustawy dotyczący wydłużenia terminów restrukturyzacji. Teraz jest tak, że okres restrukturyzacji wynosi 14 dni. My chcemy go wydłużyć do sześciu miesięcy - powiedział Szcześniak.

Chcą zmian

Wyjaśnił, że czas restrukturyzacji to okres, w jakim bank, zanim wypowie klientowi umowę, powinien próbować porozumieć się z klientem. - Chcemy to zmienić, ponieważ bank, który będzie musiał poczekać sześć miesięcy, będzie bardziej skory do tego, żeby z klientem porozmawiać i dać mu ten czas na przetrwanie trudnego okresu w jego życiu, gdy jest albo bez pracy czy też z powodu trudnej sytuacji zdrowotnej - powiedział Szcześniak.

Licytacja mieszkań

Z informacji SBB wynika, że w połowie ubiegłego roku zamknięto około 148 tys. umów kredytu we frankach. Stowarzyszenie szacuje, że z tych 148 tys. przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy zostało zakończonych licytacją mieszkania, co oznacza, że przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy rodzin zostało pozbawionych mieszkania na podstawie niekonstytucyjnego bankowego tytułu egzekucyjnego.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com/