Nieruchomości

Duża liczba nowych mieszkań. "Rynek jest bardzo rozgrzany"

Nieruchomości

[object Object]
Ile będą wynosiły czynsze w ramach Mieszkanie Plus?TVN24 BiS
wideo 2/4

Najnowsze dane GUS na temat budownictwa mieszkaniowego w Polsce pokazują, że rynek jest bardzo rozgrzany i generuje niespotykaną w ostatnich dwóch latach podaż nowych mieszkań - ocenił dyrektor ds. rozwoju w serwisie e-bazanieruchomości.pl Maciej Górka.

Jak zauważył w rozmowie z PAP Górka, „w perspektywie dziewięciu miesięcy tego roku oddano do użytku ponad 139 tys. mieszkań, czyli o 8,4 proc. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku”.

Ekspert przypomniał, że w 2016 roku w okresie styczeń-październik oddano do użytku ponad 10 proc. więcej mieszkań niż w tym samym czasie w 2015 roku. „Różnica między 2015 a 2017 rokiem to ponad 10 500 więcej nowych lokali, które oddano do użytku na przestrzeni styczeń-październik, natomiast względem 2016 roku to aż 12 390 mieszkań” - ocenił.

Duża podaż, szybko rosnący popyt

Zdaniem Górki tak „duża podaż podyktowana jest szybko rosnącym popytem, na który obecnie wpływ ma wiele czynników, które funkcjonują w gospodarce - od niskich stóp procentowych, które przekładają się na niską opłacalność lokat i tym samym determinują do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, po relatywnie tanie kredyty hipoteczne, wzrost zarobków i stabilne ceny mieszkań”. Dodatkowo - jak zaznaczył - biorąc pod uwagę dane dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę w 2017 roku (ponad 213 tys. mieszkań) oraz liczby rozpoczętych budów (jest ich o 19 proc. więcej niż przed rokiem), można przypuszczać, że w 2018 roku utrzyma się nadal wysoka dynamika w ilości oddanych do użytkowania nowych mieszkań, a popyt ocenia się na równie chłonny jak do tej pory.

Podkreślił jednak, że będzie to możliwe „jeżeli nie zmienią się warunki ekonomiczne w kraju”.

Zagrożenie dla inwestorów

- Zagrożeniem dla obecnych inwestorów może być sytuacja, gdy wygenerowana zostanie nadpodaż, której nie skonsumuje popyt - zauważył Górka. W jego opinii może się to odbić z korzyścią dla nabywców, ponieważ inwestorzy będą o klienta konkurować ceną, lub promocjami.

Jak poinformował GUS w poniedziałkowym komunikacie, w okresie styczeń-październik 2017 r. oddano do użytkowania 139 tys. 424 mieszkania, czyli o 8,4 proc. więcej wobec tego samego okresu w 2016 r. Jak podał GUS, w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 213 tys. 218 mieszkań, tj. o 22,5 proc. więcej niż w 2016 r. (kiedy notowano wzrost o 10,5 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 177 tys. 125, czyli o 19,2 proc. (wzrost w analogicznym okresie 2016 r. o 4,3 proc.).

Autor: dap

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości