Nieruchomości

Studenci zaprojektują domy przyszłości. Ruszył konkurs

Nieruchomości

Mieszkanie plus. Prezes BGK wyjaśnia, jak jest finansowaneTVN24 BiS
wideo 2/3

W środę ruszył konkurs dla studentów polskich uczelni w ramach programu Mieszkanie Plus "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego". Konkurs jest zorganizowany przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, BGK Nieruchomości i Fundację BGK.

"Program Mieszkanie Plus to impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań architektonicznych i technologicznych na polskim rynku mieszkaniowym. To również unikatowa szansa dla studentów polskich uczelni na zaprezentowanie nowych idei i współpracę przy realizacji szeroko zakrojonych inwestycji" - czytamy w informacji prasowej nadesłanej z BGK Nieruchomości.

Okazją dla studentów będzie konkurs "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego".

Nowa wizja budownictwa

Celem konkursu - jak wskazał BGKN - jest ideowe przedstawienie wizji dostępnego, przynoszącego społeczne wartości budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Wstępne założenia konkursu zaprezentował w czerwcu 2017 r. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wicepremier podkreślał wówczas rolę zaangażowania środowiska akademickiego w realizację programu Mieszkanie Plus. Jego zdaniem, zarówno rządowy program mieszkaniowy jak i konkurs skierowany do studentów uczelni wyższych stanowią doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu.

Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy studenci pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia uczelni technicznych, uniwersytetów i wyższych szkół artystycznych. Prace mogą być wykonywane indywidualnie lub zespołowo (maksymalnie trzy osoby).

Prace zgłoszone do konkursu mają być rozwinięciem jednego z czterech wątków przewodnich. Wątki dotyczą: tworzenia modelowej urbanistyki; poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej mieszkań; rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji otoczenia.

- Cieszę się, że współorganizując i uczestnicząc w konkursie środowisko akademickie, w tym społeczność warszawskiego Wydziału Architektury, może rozszerzyć swój udział w debacie nt. rozwoju budownictwa dostępnego w Polsce. Studenci zyskują szansę przedstawienia autorskich i mam nadzieję odkrywczych rozwiązań przestrzennych - mówił cytowany w informacji prasowej dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej Jan Słyk.

Dodał, że niezwykle istotne jest to, że "pomysły zawarte w ich pracach mogą zostać wykorzystane przy projektowaniu konkretnych inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus". - Tym samym tworzymy warunki, by nowe idee, jakie rodzą się na polskich uczelniach, przekuwać w innowacyjne działania oraz aby wykorzystywać je w życiu społecznym i w gospodarce - podkreślił dziekan.

Jak przypomniał członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński, we wrześniu rozstrzygnięto konkurs na projekty domów modelowych dla programu Mieszkanie Plus. - Od uczestników tego konkursu oczekiwaliśmy konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych - dodał.

- Z kolei dziś, w konkursie skierowanym do studentów, czekamy na śmiałe wizje, które mogą istotnie wzbogacić polską myśl architektoniczną i urbanistyczną, a także umożliwić lepsze wykorzystanie nowoczesnych technologii budowalnych i narzędzi cyfrowych - tłumaczył Muszyński. Pula nagród i wyróżnień w konkursie wynosi 70 tys. zł. Termin zgłaszania prac konkursowych upływa 14 grudnia 2017 r., zaś publiczne ogłoszenie zwycięzców nastąpi 20 grudnia 2017 r.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pexels (CC0)