Nieruchomości

Banki liczą na nieruchomości. Nowy raport

Nieruchomości

[object Object]
Ile będą wynosiły czynsze w ramach Mieszkanie Plus?TVN24 BiS
wideo 2/5

60 proc. badanych banków w Polsce liczy na wzrost liczby udzielanych kredytów na inwestycje w nieruchomości - wynika z raportu KPMG CEE "Property Lending Barometer 2017".

W raporcie zaznaczono, że sytuacja geopolityczna, konsekwencje brexitu oraz dyskusje dotyczące przyszłego kształtu Unii Europejskiej mają wpływ na warunki finansowania inwestycji w sektorze nieruchomości. Dodano jednocześnie, że warunki finansowania na europejskich rynkach nieruchomości pozostają jednak korzystne.

Atrakcyjny rynek

"Polska jest wciąż atrakcyjnym i perspektywicznym rynkiem dla inwestorów w tym sektorze. Całkowita wielkość inwestycji w I połowie 2017 roku wyniosła w Polsce 1,6 mld euro, z czego większość transakcji odnotowano w segmencie nieruchomości handlowych (955 milionów euro)" - poinformowano.

Z badania KPMG wynika, że banki wykazują znaczny stopień niepewności co do wpływu brexitu na rynek finansowania nieruchomości w Europie. Respondenci badania spodziewają się, że w ciągu najbliższego półtora roku rynki bardziej rozwiniętych krajów mogą skorzystać, podczas gdy mniej rozwinięte kraje mogą odczuć straty wynikające z wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Brexit

Steven Baxted, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce, wskazał, że w związku z brexitem banki w Polsce nie oczekują istotnego wpływu na finansowanie w sektorze nieruchomości, poza wzrostem popytu na powierzchnie biurowe, wynikającego z przesunięcia niektórych działalności do innych krajów UE.

W raporcie podano, że w pierwszej połowie 2017 r. w Polsce wielkość inwestycji wyniosła 1,6 mld euro, równie dobry wynik spodziewany jest też w drugiej połowie.

W co inwestują?

Jak zaznaczono, banki w Polsce najchętniej finansują nieruchomości mieszkaniowe i biurowe. Dodano, że najbardziej atrakcyjne z perspektywy banków w Polsce są inwestycje w nieruchomości handlowe (955 mln euro), hotele (335 mln euro) oraz finansowanie inwestycji biurowych (284 mln euro).

Jak poinformowano, sektor bankowy w Polsce wciąż przychylnie podchodzi do finansowania projektów w sektorze nieruchomości. Zaznaczono, że oczekiwania banków względem wielkości portfela kredytów na rynku nieruchomości w następnych 12-18 miesiącach są różne w zależności od kraju. "1/5 respondentów badania spodziewa się spadku liczby inwestycji, 40 proc. wzrostu, a 40 proc. respondentów nie przewiduje zmian w najbliższej przyszłości. Sektor bankowy w Polsce wydaje się być bardziej optymistyczny – spośród badanych banków 60 proc. liczy na wzrost liczby udzielanych kredytów na inwestycje w nieruchomości" - napisano.

"Banki w Polsce pozostają otwarte na finansowanie inwestycji w branży nieruchomości, chociaż sytuacja zewnętrzna wpływa na ich większą ostrożność w udzielaniu kredytów. Większość polskich banków dostrzega również strategiczne znaczenie finansowania projektów nieruchomościowych i przewiduje zwiększenie akcji kredytowej w tym sektorze" – mówi, cytowany w komunikacie, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

Raport pt. "Property Lending Barometer 2017" powstał na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ponad 90 instytucji finansowych działających w sektorze nieruchomości w 17 krajach Europy.

KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG zatrudnia 189 tys. pracowników w 152 krajach. W Polsce KPMG działa od 1990 r. Zatrudnia ponad 1,8 tys. osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości