Nowy pomysł mieszkaniowy, ministerstwo przeznaczy na niego miliony

Nieruchomości

Polski wynalazek ułatwia życie niepełnosprawnymTVN Turbo
wideo 2/5

- Przed wakacjami ruszy pilotaż dofinansowania działalności prowadzonych przez samorządy mieszkań chronionych. Przeznaczono na ten cel 20 mln zł – zapowiedziała w środę w Gdyni wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.

Z mieszkań chronionych korzystają osoby starsze i niepełnosprawne. Jak powiedziała Bojnowska, na dziś trudno jest jeszcze określić, w jakich miastach ruszy pilotażowo program.

Mieszkania chronione

- Dziś utrzymanie mieszkań chronionych stanowi zadanie własne samorządu. Jako ministerstwo stoimy na stanowisku, że ta forma wspomagania jest dużo tańsza niż na przykład wspieranie domów opieki społecznej. Chcemy pomagać samorządom w rozwoju w sieci tych placówek - dodała wiceminister. - Sprawdzimy, jakie jest zainteresowanie. Oczekujemy na zapotrzebowanie ze strony samorządów. I wtedy będziemy musieli się zastanowić, jak podzielić te środki, którymi dysponujemy w ramach tego programu - wyjaśniła. Na pilotażowy etap resort pracy przygotował 20 mln zł. Bojanowska przyznała, że trwa jeszcze dyskusja, w jakim stopniu budżet państwa będzie wspierał finansowo funkcjonowanie mieszkań chronionych. - Na dziś wstępnie mówimy o dofinansowaniu ze strony rządu na poziomie 50 procent - powiedziała. Wiceminister uczestniczyła w Gdyni w wyjazdowym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Autor: KN/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock