Program Mieszkanie Plus. Tak wyglądają modelowe domy

Nieruchomości

Podsumowanie programu Mieszkanie Plus. Prezes BGK na forum w Krynicy TVN24 BiS
wideo 2/3

W konkursie na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus, zorganizowanym przez BGK Nieruchomości, przyznano cztery równorzędne nagrody. Autorzy zwycięskich prac zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień na projekty pierwszych inwestycji Mieszkania Plus.

- Sąd konkursowy przyznał cztery równorzędne nagrody dla pracowni: S.A.M.I. Architekci, Kuryłowicz & Associates, EMA Studio, Mateusz Herbst - powiedziała rzecznik BGK Nieruchomości Ewa Syta. Pracowniom przyznano po 35 tys. zł.

Do etapu finałowego zakwalifikowano 12 prac. Architekci mieli w tej części za zadanie dopasować swoją koncepcję do uwarunkowań konkretnej działki. - Dostaliśmy 11 projektów, jeden z architektów nie nadesłał pracy - powiedziała Ewa Syta.

Nowatorskie rozwiązania

Autorzy zwycięskich prac zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień, których przedmiotem będzie opracowanie projektów stanowiących podstawę do realizacji pierwszych inwestycji w ramach programu wdrażanego przez BGK Nieruchomości. Do tej pory domy budowane w ramach Mieszkania plus powstawały w oparciu o istniejące projekty architektoniczne.

- Mogliśmy je jedynie dostosować - powiedział prezes BGKN Mirosław Barszcz, który był przewodniczącym sądu konkursowego. Celem konkursu, który ruszył 23 marca, jest - jak informował BGKN - "promowanie właściwych standardów kształtowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowej, a także nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Modelowe domy mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt budowy nie może przekroczyć 2 tys. złotych netto za m kw.".

Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, oraz części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), która weszła w życie 11 września. W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł. Obecnie BGKN ma do dyspozycji 5 mld zł, ale według deklaracji to dopiero początek - potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Według zapowiedz, pierwszych 96 mieszkań zostanie oddanych w marcu 2018 roku w Jarocinie, kolejne 186 - w czerwcu przyszłego roku w Białej Podlaskiej. Ponadto BGKN realizuje inwestycje m.in. w Wałbrzychu, Pruszkowie i Gdyni.

Oto nagrodzone projekty:

S.A.M.I. Architekci
Kuryłowicz & Associates
EMA Studio
Mateusz Herbst

Autor: tol/ms / Źródło: PAP, BGK Nieruchomości

Źródło zdjęcia głównego: BGK Nieruchomości