Własne "M" dla każdego. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Mieszkaniu plus

Nieruchomości

tvn24bis.plProgram Mieszkanie plus. Najważniejsze założenia

Na przełomie maja i czerwca rząd ma przedstawić szczegóły programu Mieszkanie plus. Sprawdź, co już teraz wiemy o pakiecie, który ma zrewolucjonizować polski rynek mieszkaniowy.

Program Mieszkanie plus ma zawierać szereg różnych instrumentów wsparcia na rynku mieszkaniowym. Zapowiedziała go premier Beata Szydło, która obiecała, że jego szczegóły zostaną zaprezentowane na przełomie maja i czerwca. Kiedy dokładnie to nastąpi? Rzecznik resortu infrastruktury pytany przez tvn24bis.pl, nie potrafił podać konkretnej daty. Z dotychczasowych wypowiedzi przedstawicieli rządu, można już jednak wnioskować, co znajdzie się w programie.

1. Po pierwsze wynajem

Jak wielokrotnie mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, resort i rząd dążą do odejścia od wspierania "własności mieszkaniowej". Obecnie w Polsce ok. 85 proc. mieszkań to mieszkania własnościowe, zaś rynek najmu to jedynie ok. 4 proc. Rządzący wzorując się na wysoko rozwiniętych krajach UE - Niemczech, Danii, Szwecji - będą dążyć do rozwoju tanich mieszkań na wynajem oraz mieszkań z dojściem do własności. Ma doprowadzić to do zmniejszenia deficytu mieszkaniowego, który według szacunków resortu wynosił ok. 0,5 mln mieszkań (dane z końca 2015 r.).

2. Gdzie i za ile?

Koszt budowy metra kwadratowego mieszkania w ramach programu ma nie przekraczać 3 tys. zł. Zdaniem resortu infrastruktury i budownictwa jest to możliwe przy wykorzystaniu gruntów należących do Skarbu Państwa. Od grudnia ub. roku ministerstwo prowadzi inwentaryzację takich gruntów. Mówi się, że mogą to być m.in. tereny pokolejowe.

3. Dla kogo?

Mieszkania w ramach programu miałyby być dostępne dla obywateli i rodzin, którym nie przysługuje mieszkanie komunalne, jednak ich zarobki nie są wystarczające, aby mogli pozwolić sobie na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym czy starać się o kredyt hipoteczny. Oprócz atrakcyjnej ceny najmu mieszkania zapewniłyby także większą elastyczność i ułatwiałyby procesy migracyjne np. w celu podjęcia nauki lub nowej pracy w innym miejscu.

4. Jaka cena?

Czynsz w oferowanych przez państwo mieszkaniach miałby być stabilny i niższy niż na rynku komercyjnym. W dłuższej perspektywie istniałaby możliwość wynajmu takiego mieszkania z opcją "dojścia do własności", a koszt spłaty takiego mieszkania miałby być znacznie niższy niż zakup na rynku. Dodatkowo rozwiązanie to wyeliminowałoby zadłużanie się Polaków.

5. Wsparcie dla oszczędzających

Jednym z założeń programu jest też powrót do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe, czyli utworzenie kas oszczędnościowo-budowlanych lub wyodrębnionych rachunków budowlano-mieszkaniowych. Ten sposób oszczędzania polega na tym, że oszczędzający mogą wpłacać dowolną kwotę na specjalnie dedykowane do tego celu rachunki oszczędnościowe. Po określonym przez ustawę czasie państwo nalicza premię pieniężną w wys. od kilku do kilkudziesięciu procent odłożonej kwoty. Konto zakładane jest na określony czas, zazwyczaj na kilka lat. Po tym czasie klient może ubiegać się o pożyczkę, której wysokość jest równowartością zgromadzonych oszczędności. Pożyczka ma stałe, korzystniejsze od rynkowego oprocentowanie i można ją przeznaczyć na cele remontowe, budowlane lub zakup mieszkania.

Autor: msz//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: