TVN24 Biznes | Nieruchomości

Potencjał budownictwa energooszczędnego i racjonalizowania zużycia energii w domach jednorodzinnych

TVN24 Biznes | Nieruchomości


Planujesz budowę domu? Już dziś pomyśl o przyszłych wydatkach i rozważ postawienie na energooszczędne rozwiązania.

Artykuł sponsorowany

Nowoczesny dom – to znaczy jaki?

Dzisiejsze projekty domów coraz częściej skupiają się na energooszczędności – zmniejsza się także powierzchnia budynków. Obecnie odchodzi się od konstrukcji wielokondygnacyjnych na rzecz tych z poddaszem użytkowym, ewentualnie jednopiętrowych. Budownictwo energooszczędne staje się standardem – nowoczesne rozwiązania w projektach domów są obecnie niezwykle popularne.

Na komfort przebywania w domu wpływa nie tylko jego rozmiar. Znaczenie mają także rozwiązania zastosowane w trakcie przygotowywania konstrukcji. Nowoczesne i energooszczędne budynki wykorzystują naturalne oświetlenie pomieszczeń; często pojawiają się rozległe okna i tarasy. Dzięki temu wnętrza są jasne i przestrzenne. Unika się za to okien narożnych, które niosą duże straty ciepła. Proponuje się też jak najmniejsze powierzchnie dachów – to sprawdzony sposób na utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury we wnętrzu, co przekłada się na oszczędność energii przy ogrzewaniu.

Zmniejszenie zużycia wody

W domach energooszczędnych nacisk kładzie się na także na niskie zużycie wody. Punktem wyjścia powinno być tu zachowanie szczelności instalacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) i zastosowanie odpowiedniej izolacji. Do ograniczenia ilości pobieranej wody używa się napowietrzacze, których zadaniem jest zmniejszanie ciepłego strumienia – najczęściej montuje się je w prysznicach.

Odpowiednia, wodooszczędna armatura potrafi znacznie zmniejszyć pobór wody, jednak ważne jest także korzystanie z ciepłomierzy, wodomierzy i regulatorów ciśnienia. Prawidłowa cyrkulacja w instalacji c.w.u. również pozytywnie wpływa na poziom zużycia. W tym przypadku poleca się stosowanie specjalnych pomp, które równoważą przepływy, zapewniają stałą temperaturę pionu cyrkulacyjnego i stabilizują strumień wody.

Oprócz zapewnienia szczelnej i prawidłowo izolowanej instalacji c.w.u. warto także zwrócić uwagę na jakość pracy całego systemu. Dbanie o poprawne parametry i korzystanie z odpowiednich podzespołów również znacznie ograniczy zużycie energii. Oto krótka lista podstawowych elementów, które muszą znaleźć się w sprawnie działającej instalacji c.w.u. w energooszczędnym domu:

• automatyczna regulacja temperatury wody,

• pompy cyrkulacyjne wysokiej klasy,

• właściwa izolacja cieplna armatury i przewodów.

Instalacja kolektorów słonecznych

Zastosowanie kolektorów słonecznych nie tylko znacząco wpływa na oszczędność gospodarstwa domowego, ale także ma pozytywny efekt dla środowiska. Mamy więc do czynienia ze zmniejszeniem zanieczyszczeń podczas dostarczania prądu niezbędnego do funkcjonowania urządzeń w domu. Energia słoneczna zmagazynowana w kolektorach może wspomagać centralne ogrzewanie i być wykorzystana do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Wyróżniamy różne rodzaje kolektorów – faktyczna skala oszczędności zależy od konkretnego urządzenia. Niektóre instalacje są w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowanie na ciepło domu jednorodzinnego.

Zastosowanie instalacji wentylacji mechanicznej

Kolejnym energooszczędnym, ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem podczas budowy domu jest zastosowanie instalacji wentylacji mechanicznej, która jest w stanie niezwykle skutecznie odzyskać ciepło. Mimo tego, że jeszcze kilka lat temu tego typu instalacje były domeną głównie hal produkcyjnych i magazynowych, to w dzisiejszych czasach coraz częściej goszczą również w prywatnych domostwach.

Tego typu instalacja tak naprawdę składa się z dwóch zaawansowanych systemów - instalacji mechanicznej wywiewnej oraz instalacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Wentylacja mechaniczna pozwala na pozbycie się zużytego już powietrza oraz zaciągnięcie świeżego do naszego domu, przy czym podczas oddawania powietrza poza dom, instalacja pozwala na odzysk ciepła, które wykorzystane później będzie do ocieplenia. Sama instalacja składa się z:

• centrali - warto ją umieścić w piwnicy z racji dosyć głośnego działania, to od niej zależy sposób zarządzania powietrzem w naszym domu;

• kanałów wentylacyjnych, przeprowadzonych przez cały dom, zaciągających zużyte powietrze i dostarczających nowe;

• czerpni, służącej do czerpania powietrza z zewnątrz;

• wyrzutni powietrza - wypuszczającej zużyte powietrze poza dom.

Oszczędzanie energii

Racjonalizacja zużycia energii w korzystaniu z urządzeń elektrycznych nie oznacza rezygnacji z włączenia światła czy odmówienia sobie korzystania z komputera bądź laptopa – to stosunkowo mała część zapotrzebowania na prąd. Warto zająć się tym tematem od podstaw, korzystając z wydajnych i energooszczędnych sprzętów. Najlepiej zacząć od urządzeń, które muszą być włączone bez przerwy, takich jak lodówka.

Ułatwieniem w wyborze odpowiedniego produktu mogą być obowiązujące w całej Unii Europejskiej oznaczenia określające jego efektywność energetyczną. Obecnie skala zaczyna się od A+++ i kończy na D, E, F lub G (zależnie od kategorii urządzenia). Od 2021 roku etykiety dotyczące tego parametru znacznie się zmienią – sprzęty kategorii A+++ otrzymają zaledwie ocenę C. Litery A i B na nowej liście są zarezerwowane dla urządzeń, które powstaną w przyszłości.

Zużycie prądu pojedynczych urządzeń będących w stałej gotowości do pracy, takich jak telewizory czy odbiorniki radiowe, jest niewielkie. W każdym domu znajdzie się jednak spora liczba takich sprzętów – z kilku watogodzin z łatwością zrobi się kilkadziesiąt. Warto zatem zwrócić uwagę na ten parametr także przy zakupie produktów tego typu. Oszczędność niesie za sobą również korzystanie z czujników ruchu włączających światło i przekaźników czasowych.

Koszty budowy domu energooszczędnego

Trudno jednoznacznie określić kwoty, jakie trzeba wydać na budowę domu energooszczędnego. Wszystko uzależnione jest od rodzaju materiałów, systemu wentylacyjnego i grzewczego, kształtu dachu, a przede wszystkim kubatury budynku. Co ważne, cena projektu domów energooszczędnych nie odbiega znacząco od standardowych wariantów. Szeroki wybór projektów oferuje między innymi firma Domowe Klimaty . Inwestycja w dom energooszczędny bezpośrednio wpływa na późniejsze koszty eksploatacyjne, a stosunkowo niewielki wzrost wkładu początkowego potrafi mocno obniżyć koszty zużycia.

Źródło zdjęcia głównego: mat. sponsorowany

Pozostałe wiadomości