Gminy "garną się" do Mieszkania plus. Może powstać blisko sześćdziesiąt tysięcy mieszkań

Nieruchomości

Premier: Mieszkanie Plus jest wielką alternatywą dla rzeczywistości, która panowałatvn24
wideo 2/5

Akces do programu Mieszkanie plus potwierdziło 406 gmin. Może tam powstać 58 tysięcy lokali - poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witold Strobel.

Jak powiedział Strobel, poprzez bezpośredni kontakt z gminami z terenu całej Polski zbadane zostały "potrzeby mieszkaniowe gmin". "Na dziś mamy potwierdzony akces do programu Mieszkanie plus w 406 gminach, na terenie wszystkich województw" - powiedział dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Z szacunków ośrodka wynika, że może tam powstać 58 tys. mieszkań.

Potrzebne zmiany w przepisach

Witold Strobel zauważył jednak, że potrzebne są zmiany w przepisach, żeby KOWR mógł "aktywnie uczestniczyć w programie Mieszkanie plus, jako podmiot, który realizuje konkretne inwestycje mieszkaniowe". Resort rolnictwa już przygotował projekt nowych regulacji, który pod koniec maja trafił do konsultacji międzyresortowych.

"Na dziś możemy realizować inwestycje mieszkaniowe w odniesieniu do najemców mieszkań, wchodzących w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa" – powiedział Strobel. . "Jeżeli jakiś budynek na terenie wiejskim został kiedyś włączony do zasobu własności rolnej Skarbu Państwa, bo np. był częścią jakiegoś PGR-u, to obecnie, jeżeli jego stan jest zły, to możemy zrealizować na miejsce tego budynku inny budynek i tam przesiedlić lokatorów" – tłumaczył.

Dyrektor wyliczył przykłady takich realizacji z Dolnego Śląska i Mazowsza. "Niedaleko Wrocławia, w pięciu gminach, powstały 94 mieszkania, a w okolicy Serocka ówczesna Agencja Nieruchomości Rolnych udzieliła bezzwrotnej pomocy finansowej na budowę 14 lokali” – mówił.

Mieszkanie plus

Program Mieszkanie plus działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

Za komercyjny obszar odpowiada BGK Nieruchomości, który ma w budowie ok. 2 tys. mieszkań, a kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. w Katowicach, Wałbrzychu, Kępnie, Kępicach i Gdyni. Klucze do pierwszych lokali wręczano już w Jarocinie i Białej Podlaskiej.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock