Nieruchomości

Borys: "Mieszkanie plus" ma zdecydowanie przyspieszyć

Nieruchomości

Mieszkanie plus w pigułce
Mieszkanie plus w pigułceTVN24 BiS
wideo 2/5

Polski Fundusz Rozwoju został właścicielem spółki BGK Nieruchomości, realizującej inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus. "Chcemy w najbliższych miesiącach zdecydowanie przyspieszyć inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus" - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że sprzedaż spółki jest elementem porządkowania grupy kapitałowej BGK. "Celem banku było oddzielenie roli inwestora od funkcji zarządzającego aktywami (asset managera) i skupienie się na roli inwestora kapitałowego w tych funduszach"- poinformowano w komunikacie prasowym.

Jak powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK, "w nowej strukturze, składającej się z Polskiego Funduszu Rozwoju i spółek: PFR Nieruchomości (dotychczas BGK Nieruchomości - red.) oraz PFR TFI, skumulowane zostały wiedza i kompetencje, dzięki którym będzie kontynuowany program Mieszkanie Plus".

Z kolei Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju po ogłoszeniu transakcji zaznaczył, że główny cel dla grupy na najbliższe miesiące to zdecydowanie przyśpieszenie inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Mieszkania bez konieczności zadłużania się

Rządowy projekt ma ułatwiać nabycie mieszkania na własność bez konieczności zaciągania kredytu hipotecznego. "W Polsce ponad 83 procent mieszkań jest kupowanych na własność, głównie przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego. Rozwój rynku mieszkań na wynajem z opcja dojścia do własności to atrakcyjna oferta dla Polaków nie powodująca konieczności zaciągania wysokich kredytów" - powiedział Borys.

Bank Gospodarstwa Krajowego pozostanie inwestorem w dwóch funduszach zarządzanych przez PFR Nieruchomości. Chodzi o Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju FIZ AN i Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem FIZ AN.

Mieszkanie plus

Celem programu Mieszkanie Plus jest budowa tanich mieszkań pod wynajem z możliwością późniejszego wykupu nieruchomości. Program działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

Za komercyjny obszar odpowiada BGK Nieruchomości. Budowy trwają m.in. w Katowicach, Wałbrzychu, Kępicach i Gdyni. Klucze do pierwszych lokali wręczano już w Jarocinie, Białej Podlaskiej i Kępnie.

Autor: ah//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości