Mamy boom na rynku nieruchomości

Nieruchomości

Budownictwo na wynajem zwiększyłoby odporność Polski na wstrząsyPAP
wideo 2/4

Wartość inwestycji w nieruchomości w pierwszej połowie 2018 roku w Polsce przekroczyła 3 miliardy euro - wynika z raportu firmy KPMG "Property Lending Barometer 2018". W odróżnieniu od reszty Europy nad Wisłą zaobserwowano znaczący wzrost tego rynku.

W odniesieniu do tego samego okresu w zeszłym roku wartość inwestycji w nieruchomości w Europie spadła o 19 procent, osiągając poziom blisko 110 miliardów euro, co jest najgorszym wynikiem czterech ostatnich lat. Wynika to przede wszystkim z nasycenia rynku oraz wysokich cen w miastach Europy Zachodniej.

Zupełnie inny trend można zaobserwować na wschodzie Starego Kontynentu, a w szczególności nad Wisłą. Jak zauważa Steven Baxted z KPMG "wartość polskich inwestycji stanowi 58 procent całkowitej wartości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2018 r".

Banki oczekują wzrostu inwestycji

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na potrzeby raportu wśród banków operujących na terenie Polski, 40 procent z nich spodziewa się dalszego wzrostu inwestycji w nieruchomości w przeciągu najbliższych 12 do 18 miesięcy. Taki sam odsetek przedstawicieli sektora bankowego nie przewiduje żadnych zmian, natomiast 20 procent przewiduje spadek poziomu inwestycji w rynek budowlany.

Polska biurowcami stoi

Rynek inwestycji w nieruchomości różni się nie tylko pod względem trendów rozwojowych, ale także rodzaju budowy. W odróżnieniu od reszty kontynentu motorem napędowym naszych inwestycji są powierzchnie biurowe, podczas, gdy reszta kontynentu preferuje inwestycje dokonywane w rozwój rynku mieszkaniowego. "Banki działające na polskim rynku zdecydowanie preferują finansowanie budowy nieruchomości biurowych, w których stosunek ryzyka do potencjalnych zysków jest postrzegany jako korzystniejszy"- tłumaczy Baxted.

Autor: ah//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock