Polacy budują najwięcej domów od ośmiu lat

Nieruchomości

Czarna skała. Nietypowy dom w Bielsku - Białejmusarch.pl
wideo 2/3

Polacy budują najwięcej domów od ośmiu lat - wynika z danych Open Finance. Głównymi czynnikami, które ich do tego skłania są rosnące ceny mieszkań, wyższe wynagrodzenia oraz mniejsze ryzyko utraty pracy.

Dane Open Finance pokazują, że maksymalnie w dwa lata od momentu, w którym zaczynają drożeć mieszkania, Polacy chętniej rozpoczynają budowy domów. Było tak w latach 2005-2008, kiedy mieszkania bardzo szybko drożały, a liczba budów rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych wzrosła o ponad połowę.

Boom na domy

Podobnie sytuacja ma miejsce teraz. Jeszcze w 2013 roku ceny mieszkań rosły bardzo powoli, przyspieszenie nastąpiło w 2016 roku. W związku z tym od drugiej połowy ubiegłego roku mamy do czynienia z prawdziwym boomem, jeżeli chodzi o liczbę rozpoczynanych inwestycji po nazwą "własny dach nad głową".

W efekcie, po zsumowaniu danych na temat liczby rozpoczynanych przez Polaków inwestycji za ostatnie 12 miesięcy, otrzymamy w sierpniu wynik na poziomie 93,7 tysięcy. Są to przede wszystkim domy jednorodzinne budowane na własne potrzeby. Jest to najwyższy wynik od ponad ośmiu lat.

Na dobrą koniunkturę w sektorze budownictwa indywidualnego wpływ ma poprawiająca się kondycja finansowa gospodarstw domowych. Rosną też wynagrodzenia i zatrudnienie, dla wielu rodzin ogromne znaczenia ma również program 500 plus.

Drożejące mieszkania przekonują do domuOpen Finance

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock