Zmiany w opłacaniu podatku od nieruchomości

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister Buda o likwidacji podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym
Minister Buda o likwidacji podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnymTVN24
wideo 2/6
TVN24Minister Buda o likwidacji podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym

Już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacicie za podatek od nieruchomości i inne samorządowe opłaty - poinformował w piątek sekretarz stanu do spraw cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Minister wyjaśnił, że projekt takiej płatności rząd realizuje we współpracy z operatorem Blika i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Cieszyński do wpisu na Twitterze na ten temat dołączył nagranie, na którym widać, jak będzie wyglądała nowa usługa.

Janusz Cieszyński, dopytywany kiedy płatność Blikiem w przypadku podatku od nieruchomości obejmie cały kraj, odpowiedział, że "pilotaż jest otwarty dla wszystkich". Wyjaśnił także, że opcja ta będzie dostępna także w "wersji webowej", czyli także na stronie internetowej aplikacji mObywatel

mObywatel z nowymi funkcjami

W czwartek Senat przyjął ustawę o aplikacji mObywatel, której celem jest zrównanie dokumentów znajdujących się w aplikacji z dokumentami tradycyjnymi. W mObywatelu mają pojawić się także nowe funkcjonalności. Mowa między innymi o udostępnianiu Polakom lokalnych dokumentów, usługach e-Urzędu Skarbowego, płacenie on-line za usługi adimnistracyjne, uiszczanie opłat skarbowych czy wydawanie dokumentow i wniosków.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Więcej przeczytasz w: Zmiany w sprawie aplikacji mObywatel i wrzutka dotycząca wiceministrów. Jest decyzja senatorów

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości jest opłacany m.in za grunty czy mieszkania. Obowiązek jego zapłaty ma właściciel, tzw. posiadacz samoistny (osoba, która używa gruntu jako właściciel, chociaż nim nie jest), użytkownik wieczysty gruntów oraz posiadacz mienia publicznego.

Wysokość podatku zależna jest od powierzchni nieruchomości oraz stawek obowiązujących w danej gminie (mają one prawo do samodzielnego ich ustalania). 

Jeśli podatek od nieruchomości jest niższy niż 100 zł, to należy opłacić całość do 15 marca. Z kolei, gdy jest wyższy, to można rozbić go na 4 raty przypadające na 4 terminy: do 15 marca, do 15 maja, do 15 września, do 15 listopada.

W sytuacji, gdy decyzję z wysokością podatku dostaniemy po terminie płatności raty, to należy uiścić daninę w ciągu 14 dni od jej odebrania.

Obecnie podatek od nieruchomości można zapłacić: w kasie gminy, przelewem na konto gminy, u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego:  Damian Lugowski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości