Poczta daje grunty pod Mieszkanie Plus. W czterech miastach

Nieruchomości

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki o programie Mieszkanie plustvn24
wideo 2/7

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości i Poczty Polskiej podpisali wstępne porozumienie dotyczące przekazania przez Pocztę na potrzeby programu Mieszkanie Plus pięciu działek: dwóch w Warszawie, a także we Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku.

Umowa zakłada możliwość poszerzenia porozumienia także o kolejne lokalizacje.

"Dzięki współpracy z Pocztą Polską mamy szansę na komercyjnych zasadach pozyskać doskonale zlokalizowane grunty, znajdujące się zarówno w największych polskich miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, które mają dynamicznie rozwijający się rynek pracy lub doskonałą komunikację z centrami metropolii" - powiedział cytowany w komunikacie prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. "Porozumienie jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz poszczególnych gruntów zgłoszonych przez Pocztę Polską" - sprecyzowało biuro prasowe BGK Nieruchomości (BGKN). We wtorkowym komunikacie dodano, że "przed podpisaniem umowy inwestycyjnej niezbędne jest wypracowanie szczegółowych rozwiązań, dotyczących m.in. inicjowania, nadzorowania i koordynowania procesów inwestycyjnych, zarządzania nieruchomościami czy obsługiwania przyszłych najemców". Barszcz przyznał, że pozyskane nieruchomości BGKN chce "zagospodarować w sposób odpowiedzialny i przyjazny dla społeczności lokalnych". Prezes zapowiedział także, że w procesie budowy będą wykorzystane "innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zapewnią wysoką jakość budynków przy stosunkowo niskim koszcie budowy, co pozwoli zaoferować czynsz dostępny także dla osób słabiej uposażonych".

Korzyści dla poczty

Prezes BGKN zaznaczył, że "zgodnie z ramową umową, projekty mieszkaniowe będą realizowane przez spółkę celową, w której wspólnikami będą BGK Nieruchomości i Poczta Polska". Wspólna realizacja projektów możliwa będzie "po nadaniu ram legislacyjnych, umożliwiających zbywanie lub przekazywanie przez Pocztę Polską nieruchomości na potrzeby realizacji programu Mieszkanie Plus". Budowę mieszkań sfinansuje BGK Nieruchomości - spółka należąca do grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Zgodnie z zawartą umową, w ciągu najbliższego roku Poczta Polska będzie przedstawiać wykazy nieruchomości, które po przeprowadzeniu szczegółowych analiz mogą zostać zakwalifikowane na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, cytowany w komunikacie, powiedział: "Cieszę się, że Poczta Polska weźmie udział w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. Udostępnienie nieruchomości pocztowych na zasadach partnerskiej współpracy z BGKN będzie korzystne dla Poczty Polskiej". Smoliński podkreślił, że "umożliwi to budowę mieszkań na wynajem z opcją wykupu i da stabilny i przewidywalny dochód z dotychczas niezbyt intensywnie wykorzystywanych nieruchomości".

Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski przyznał, że "podpisanie tej umowy jest dla Poczty Polskiej zaangażowaniem się w rynek, na którym spółka była dotychczas nieobecna". Prezes zaznaczył, że "dzięki współpracy z BGKN Poczta Polska zyska jednocześnie potężnego partnera finansowego". Sypniewski powiedział także, że Poczta Polska wspólnie z BGKN zagospodaruje kolejne tereny, na których "w dłuższej perspektywie działalność Poczty Polskiej nie będzie prowadzona".

Ile mieszkań

W części komercyjnej program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności.

Program ma pozwolić na efektywne wykorzystanie nieużywanych dziś gruntów, będących w posiadaniu między innymi Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem, jak również samorządów i inwestorów prywatnych.

BGKN dysponuje obecnie potencjałem budowy około 20 tysięcy mieszkań w ponad 70 miastach w całej Polsce. Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu ub.r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock