Ceny mieszkań rosną, ale Polacy i tak kupują. Szykuje się rekordowy rok

Nieruchomości

Kredyty na nowo: 21 dni na decyzję kredytowąTVN24 BiS
wideo 2/6

Po trzech kwartałach w sześciu największych miastach deweloperzy sprzedali blisko 54 tysiące mieszkań i w tym roku sprzedaż powinna przekroczyć 70 tysięcy - podaje firma REAS.

W samym trzecim kwartale sprzedaż nowych mieszkań w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi drugi kwartał z rzędu osiągnęła wartość 17,5 tysiąca. "Dokładnie tyle samo mieszkań deweloperzy wprowadzili do sprzedaży. Od dwóch kwartałów popyt i podaż pozostają w niemal idealnej równowadze, a jedyne co rośnie to ceny" - napisano w najnowszym raporcie firmy doradczej REAS.

Jakie prognozy

"Patrząc na wyniki sprzedaży, jakie osiągają deweloperzy realizujący swoje projekty w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi, trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z boomem mieszkaniowym. 17,5 tysiąca mieszkań sprzedanych kolejny kwartał z rzędu i najlepszy wynik w historii branży liczony dla kolejnych 12 miesięcy (blisko 72 tysiące) pozwala sądzić, że 2017 rok nie będzie gorszy od poprzedniego, a bariera 70 tysięcy sprzedanych mieszkań zostanie złamana" - komentuje firma. Firma pisze, że na razie wzrosty cen nie odstraszają nabywców. "Stabilny wzrost gospodarczy, rekordowo niskie bezrobocie i rosnące płace, a także wyjątkowo niski deficyt sektora finansów publicznych skutkują optymizmem nabywców. Polacy są dziś relatywnie bogatsi niż przed dekadą i nawet przy wzroście cen mieszkań są w stanie nadal pozwolić sobie na zakup bez zbytniego ryzyka. Nie można zatem w obserwowanym trendzie upatrywać znamion bańki popytowej" - napisano.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock