Więcej nowych mieszkań pod wynajem. Będzie w czym wybierać

Nieruchomości

ShutterstockPierwotny rynek mieszkaniowy w 2017 r.: więcej mieszkań pod wynajem, wzrost cen

Zdaniem ekspertów, popyt na mieszkania utrzyma się, a firmy deweloperskie będą budować więcej lokali pod wynajem. Pod koniec roku może nawet nastąpić wzrost cen na rynku pierwotnym - oceniają analitycy grupy Emmerson.

Nie powinniśmy spodziewać się zapaści na rynku nieruchomości. Popyt utrzyma się, dzięki "bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy – malejącemu bezrobociu i dynamicznie rosnącym płacom, a także niskim stopom procentowym i wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej nieruchomości", czytamy w analizie Emmersona, firmy zajmującej się pośrednictwem w nieruchomościach.

Wyścig po dopłaty

Według ekspertów w I kwartale 2017 r. obserwować będziemy "wyścig po dopłaty" z programu Mieszkanie dla Młodych (MdM).

- W kolejnych miesiącach rynek będzie musiał sobie radzić bez tego wspomagania - zaznaczyli. Analitycy spodziewają się, że jedną z przyszłorocznych tendencji będzie rosnące zaangażowanie firm deweloperskich w budowę mieszkań pod wynajem.

"Deweloperzy są przygotowani do budowania dużej liczby mieszkań. Świadczą o tym licznie rozpoczynane w II połowie br. budowy, jak i liczba wydawanych pozwoleń. Mieszkaniówka (w segmencie deweloperskim) wyhamuje dopiero wtedy, gdy deweloperzy upewnią się, że popyt spada i jest to trwała tendencja" - uważają analitycy. Jak prognozują, ceny mieszkań w kolejnych miesiącach będą zróżnicowane nie tylko w zależności od miast, ale i mikrolokalizacji, na skutek "gry popytu i podaży".

Wyssanie najtańszych ofert

- Wyssanie z rynku z początkiem roku najtańszych ofert kwalifikujących się do MdM i późniejszy brak możliwości korzystania z tego programu, zniechęcający deweloperów do wypuszczania na rynek najtańszych inwestycji, może sprawić, że na koniec roku średnia cena liczona dla wielu miast może okazać się wyższa - przewidują analitycy Emmerson. W ich ocenie inwestycje w nieruchomości pozostaną atrakcyjną możliwością lokowania kapitału. Według ekspertów "sensowne mieszkanie pod wynajem powinno nadal generować wyższe stopy zwrotu" niż tradycyjna lokata. Tym samym popyt inwestycyjny dalej będzie odgrywał istotną rolę na rynku.

Zobacz: Kaczyński inauguruje program Mieszkanie plus (Film z 22.12.2016)

Kaczyński inauguruje program Mieszkanie plus

Autor: ag//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock